Superpotraviny patří z výživového hlediska k nejhodnotnějším. Obsahují velké množství vitamínů, minerálů, stopových prvků, proteinů, enzymů a dalších látek, které mohou významně prospívat našemu zdraví, budeme-li je pravidelně zařazovat do jídelníčku.
Názory na superpotraviny se napříč odbornou veřejností různí, stejně jako názory na doplňky stravy – ani ortopedi se například neshodnou na tom, zdali doplňky s kolagenem pomáhají předcházet artróze. U superpotravin jedni tvrdí, že je jejich význam pro lidské zdraví nadsazován, jiní říkají, že jsou pro naši výživu nesmírně důležité.
Borůvky
Borůvky
Jisté je to, že rozbory superpotravin a vědecké studie prokazují výrazně vyšší podíl prospěšných látek než u běžných (nebo dokonce průmyslově vyráběných) potravin, takže jako součást pestré stravy prospívají. Třeba doktorka Kateřina Cajthamlová sama doporučuje denně do jídelníčku zahrnout alespoň jednu superpotravinu.
Přečtěte si také:
bioPozor na přírodní kosmetiku! Nemusí být přírodní
Výrobci si jsou dobře vědomi toho, že produkty s označením BIO, přírodní a ekologický se dobře prodávají. Často proto jako ‚přírodní‘ označují i zboží, které přírodní vůbec není.
Problém s cenou a dostupností
goji_-_kustovnice_cinska
Goji – kustovnice čínská
Pokud jste si řekli, že superpotravinami obohatíte svůj jídelníček a chcete vyrazit na nákup, pak vás na jednu stranu potěšíme, ale na stranu druhou možná trochu zklameme. Mezi superpotraviny se totiž řadí i plody, které jsou na našem trhu těžko dostupné. A když už se objeví, jejich cena není nijak nízká – například kvalitní chia semínka (semínka šalvěje hispánské) zakoupíte mezi 450 a 500 Kč za kilogram. Doporučená denní dávka ale činí dvě polévkové lžíce, takže s kilovým balením vystačíte na dlouho.
Ale nenechte se odradit. Z následujícího výčtu některých superpotravin zjistíte, že spousta jich je běžně k dostání v blízkém obchodě, nejsou zas až tak drahé a možná už dávno patří k vašim oblíbeným.
Běžně dostupné superpotraviny
Zde je několik superpotravin. Jejich výčet ale zdaleka není vyčerpávající.
Zelenina: Brokolice, kadeřávek, mrkev, rajčata, avokádo, batáty, topinambury.
Obiloviny, luštěniny a semínka: Ovesné vločky, mladý ječmen, semena konopí, quinoa (merlík čilský), cizrna, fazole a další luštěniny, chia semínka (semínka šalvěje hispánské).
Ovoce: Borůvky, brusinky, goji (kustovnice čínská), açai bobule, Camu Camu bobule, lucuma.
Další superpotraviny: med a další včelí produkty, vlašské a lískové, ořechy, mandle a další ořechy, vajíčka (vedle slepičích především křepelčí a perliččí), ricotta, kokosový olej, baobab, maca kořen, řasy spirulina, chlorella či AFA modrozelená řasa, aloe vera, noni, Yacon – zemní jablko, matcha čaj, kakaové boby.
Pozor na kvalitu a zdroje
Samozřejmě, že nejlepší je kupovat superpotraviny v bio kvalitě, nebo v sezóně od prověřených pěstitelů, případně, pokud je to možné, vypěstovat si je na vlastní zahrádce. Cizokrajné ovoce a zeleninu ale u českých pěstitelů nenajdete, a tak si při jejich výběru v obchodě dobře vybírejte, třeba podle značek kvality, trvalé udržitelnosti, fair trade atp.
Pokud budou ořechy žluklé, brusinky plesnivé a kustovnice ošetřená siřičitany, aby měla na oko pěknou barvu, nijak tím svému zdraví neprospějete. Proto i při nákupu superpotravin vybírejte s rozvahou.
Pozor! Tímto se superpotravinami nekončíme. Příště vám přineseme několik receptů a tipů, jak se superpotravinami „naložit“. A budeme vás postupně seznamovat s těmi, jejichž názvy vám možná zatím nic moc neříkají.