Řeč květin: Význam narcisů a tulipánů

narcisy a tulipányDvě z nejkrásnějších květin jara, které okrašlují spoustu záhonů a čerstvé se krásně vyjímají i ve váze. Jejich symbolika se ale značně liší. Co nám říkají narcisky a tulipány?

 

Každý jistě zná pověst o krásném mladíkovi jménem Narcis (nebo též Narkissos či latinsky Narcissus), který byl tak uchvácen vlastní pohledností, že se stále zhlížel ve studánce, do které nakonec spadl a proměnili se v krásný zlatavý květ.

narcisNení proto divu, že jsou půvabným a voňavým květinám v květomluvě přisuzovány významy jako sebeláska a sebestřednost.

Symbolika narcisů se ale značně liší a mnohdy si až odporuje. Znamená prý také plachost a nejistotu, v některých zemích lásku k vlasti, na Východě bohatství a štěstí. Podle květomluvy říká: „Zůstaň stále tak milá/ý.“

 

[postlist id=5524]

 

Tulipán inspiroval Dumase k napsání knihy Černý tulipán

Slovo tulipán je prý odvozeno od slova turban. Květiny, které na severu Afriky, v Řecku, Afghánistánu a v dalších zemích rostou planě, byly totiž velmi oblíbené v Osmanské říši, kde se staly národním symbolem bohatství.

tulipánDo západní Evropy je údajně přivezl rakouský velvyslanec sultána Sulejmána Nádherného. Období své největší slávy tulipány patrně prodělaly v první polovině 17. století v Holandsku, kde byly jejich cibulky doslova nad zlato a staly se i platidlem – představte si, že za jednu tulipánovou cibulku bylo možné pořídit např. dvě fůry pšenice, dva sudy vína, čtyři vykrmené býky nebo osm vepřů a spoustu dalšího zboží.

Tulipány symbolizují hlavně lásku a slávu. Červený tulipán je vyjádřením důvěry, pravé a silné lásky, žlutý pak lásky neopětované, ale i radosti, protože připomíná slunce. Bílé tulipány značí odpuštění, důstojnost a svobodu, purpurové královskou vznešenost a žíhané krásné oči a upřímnost.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *