Otázky a odpovědi (FAQ)

faqVážení čtenáři, tuto stránku průběžně doplňujeme o další otázky a odpovědi. Pokud zde nenaleznete otázku, kterou chcete zodpovědět, napište na info@vlastovka.info a my Vám ji zodpovíme.

 

Ptactvo

Co dělat s opuštěným ptačím mládětem nebo ptáčetem vypadlým z hnízda?

Ne každé ptáče, které najdete na zemi, musí být nutně opuštěné a rodiči zapomenuté. Je možné, že rodiče jsou poblíž a shánějí potravu pro mládě. Jak rozpoznáte, jestli mládě potřebuje vaši pomoc, případně jak s ním zacházet, se dočtete podrobnosti v tomto článku

Kdy začít přikrmovat přezimující ptáky? Čím ptactvo přikrmovat v zimě?

Kompletní informace o přikrmování ptáků nebo např. o tom, jak ptactvo ochránit před šířením některých chorob, si přečtěte v rubrice Přikrmování ptáků

Kdy přilétají vlaštovky do České republiky?

Vlaštovky se k nám vracejí koncem března a v průběhu dubna. Dříve byl návrat vlaštovek a jejich příbuzných jiřiček spojen se svátkem svatého Jiří, vlivem klimatických změn se ale stěhovaví ptáci na svá hnízdiště vracejí dřív.

Kdy a kam odlétají vlaštovky?

Vlaštovky odlétají koncem září a v průběhu října. O největším zimovišti vlaštovek si přečtěte v tomto článku.

Čím se živí vlaštovky?

Vlaštovky se živí hmyzem, který chytají výhradně za letu. V deštivých dnech, kdy hmyz nelétá, mají velký problém se sháněním potravy.

 

Ježci

Jak pomoci ježkům a ježčím mláďatům před zimou? Kdy naši pomoc potřebují?

Ježkům před zimou můžete pomoci např. tím, že jim “přilepšíte” na stravě (co jim nabídnout čtěte níže). U jedinců, kteří nedosahují potřebné velikosti, aby přežili zimu, je třeba se ježka ujmout a poskytnout mu vhodné zázemí, nebo jej rovnou odnést do záchranné stanice živočichů. Takto velcí musejí ježci být v určitém časovém období:

Pomoc potřebuji mláďata ježků, která jsou v září ještě slepá, nemají vyvinuté bodliny a mají méně než 120 gramů.

V první polovině října potřebují pomoc mláďata, která mají méně než 200 gramů a jsou menší než 10 centimetrů. Na konci října by zdravý ježek měl mít alespoň 350 gramů a měřit 15 centimetrů.

Na počátku listopadu musí ježek mít více než 500 gramů. Na konci listopadu asi 600 gramů.

Podrobné informace najdete v tomto článku.

Jak a čím přikrmovat ježky?

Ježci jsou hlavně masožravci, takže jim můžete nabídnout syrové libové maso (kuře, hovězí), kočičí konzervu nebo speciální maso pro ježky (k sehnání ve specializovaných prodejnách, např. zelenadomacnost.com). Nic nezkazíte ani ořechy, jablky, nesolenými vařenými brambory a rýží.

Rozhodně nepodávejte mléko a mléčné výrobky, tučné maso, kořeněná jídla a lidskou stravu obecně!

Menší ježčata je třeba dokrmovat ze stříkačky např. mlékem pro koťata.

Podrobné informace najdete v tomto článku.

Jak ježka zazimovat?

Najdete-li slabého ježka, nejprve se snažte jej umístit v nejbližší záchranné stanici živočichů. Doma ho ubytujte až v nejzazším případě.

Potřebuje výběh o velikosti alespoň 2 m čtvereční, s alespoň 0,5 m vysokými stěnami. Výběh vystelte hoblinami, senem, slámou, větvičkami nebo listím. Ve výběhu by měl být přiměřeně velký domeček, vystlaný např. senem. Ježčí výběh umístěte v klidné teplé místnosti. Udržujte jej stále čistý.

Podrobné informace najdete v tomto článku.

 

Domácí (chovná) zvířata

Jak můžu pomoci slepicím z velkochovů?

V první řadě jim nejvíce pomůžete, když při nákupu upřednostníte vejce např. z halových chovů, bio vejce nebo rovnou nakoupíte od soukromých chovatelů např. “ze dvora”. Pomoci jim můžete také tím, že je z velkochovů po vyřazení odkoupíte – slepice se vyřazují po dvou letech, kdy klesá jejich snášivost, a jdou na jatka. U vás na dvoře mohou strávit dalších 8 let spokojeného života a snášet vám čerstvá vejce. Třetím způsobem je adopce slepic z velkochovů (adopce slepic vykoupených při vyřazení z velkochovů) – podrobnosti naleznete v článku o organizaci Slepice v nouzi.

Proč slepice z klecových velkochovů potřebují pomoc?

Slepice ve velkochovech jsou chápány jen jako biologické stroje na vajíčka. Žijí v ne příliš příznivých podmínkách a za svůj život nepoznají nic jiného než neprostornou klec, kterou sdílejí s několika dalšími slepicemi. Jsou přitom potlačovány jejich přirozené potřeby, jako je např. hrabání. Jejich denní režim je řízen světlem, které je rozsvěcováno a zhasínáno tak, aby byl den slepic co nejdelší a nutil je k vyšší snášivosti. Po dvou letech jsou slepice z chovů pro snížení snášivosti vyřazeny a poslány na jatka.

Co je to projekt Slepice v nouzi?

Nezisková organizace Slepice v nouzi se snaží zlepšit život slepic z klecových velkochovů. Vykupuje slepice, které jsou po dvou letech z chovů vyřazovány, a nabízí je zájemcům k adopci. Podrobnosti o organizaci a možnostech, jak ji podpořit, si přečtěte v tomto článku.

Jak se orientovat ve značení a číslování vajec při nákupu? Podle čeho poznám, z jakého chovu vejce pocházejí?

Každé vejce je označeno číslem:

0 – nosnice chované v souladu s ekologickým zemědělstvím
1 – nosnice ve volném výběhu
2 – nosnice v halách (na podestýlce)
3 –  nosnice v klecích.

Dále kódem země, ze které pocházejí:

CZ – Česká republika
PL – Polsko
DE – Německo
NL – Nizození
LT – Litva

Registračním číslem hospodářství (poslední čtyři číslice kódu),

Uvedení hmotnosti vejce:
S (small): do 53 g
M (middle): 53 až 63 g
L (large): 63 až 73 g
XL (extra large): nad 73 g

 

Psi a kočky

Jak vypočítat věk psa? A jak zjisti věk kočky?

Každý měsíc u psa i kočky je jako několik lidských let, přičemž kočky “stárnou” podstatně rychleji – např. roční pes je přibližně stejně starý jako 15letý člověk, kočka stejného stáří dosahuje už v šesti měsících. Stáří ale závisí (zejména u psů) i na plemeni – větší plemena stárnou podstatně rychleji než malí psi. Podrobný přehled a tabulku s věkem psa a kočky v porovnání s lidským naleznete v tomto článku.