Chov zakrslých králíků: Jak správně pečovat o ušatého kamaráda

zakrslý králíkKrálíček je doslova ideální mazlíček. Je společenský, přítulný, nedělá rámus a péče o něj není nijak náročná. Hledáte-li hebký kožíšek pro pohlazení, pak je tento ušatý přítulka tou nejlepší volbou.

 

 

 

Co jste o králíčcích možná nevěděli

Jsou velmi inteligentní a učenliví. Dokáží se např. naučit chodit vykonávat potřebu na jedno místo – můžou tak mít svůj záchodek jako třeba kočka.

Díky své inteligenci jsou schopni naučit se i řadu dalších dovedností – přijdou na zavolání, stejně jako pes si spojí určitý zvuk s konkrétní činností (např. zašustí pytlík – bude něco na zub) apod. Toho se dá využít k učení různých triků, kterými se králíček rád zabaví. Můžete to zkusit třeba s klikrem.

Králíčka lze do jisté míry i vychovat. Když kupříkladu provádí něco nežádoucího, stačí mu dát najevo, že to nesmí dělat. Králíčci na rozdíl od psů nerozumí lidské řeči, ale dobře chápou intonaci, takže stačí zvýšit hlas. Fyzické tresty nepraktikujte.

 

Co byste ještě měli vědět

Králíček by měl být pokud možno chován od mláděte a zvykat si na člověka. Pokud tomu tak není, nebo se mu páníček dostatečně nevěnuje, hrozí, že z něj vyroste bázlivé zvířátko, se kterým se moc nepomazlíte (případně pro něj každý kontakt s vámi bude představovat stresovou situaci) a když ho pustíte z klece, budete mít problém ho chytit a do klece vrátit.

 

Než si králíčka pořídíte…

  • …měli byste vědět, že králíčci se mohou dožívat i více než deseti let.
  • Každý jedinec je zvláštní osobnost a nemusí na něj platit vše, co jsme výše uvedli. Z roztomilého a čistotného zvířátka může být malý dareba, kterého vychovat nepůjde. Zvažte, jestli máte dost trpělivosti.
  • Máte už doma nějaké zvíře? Víte jistě, že třeba váš pes nového člena rodiny přijde a při první příležitosti ho nebude chtít zbaštit? Pokud si v tomto bodě nejste jisti, neriskujte.
  • Neobjevuje se u vás doma alergie na srst? Ověřte si to dřív, než králíčka pořídíte, abyste případně nemuseli řešit, kam s ním.

 

[postlist id=5506]

 

Co bude králíček potřebovat?

V první řadě vhodnou klec nebo dostatečně vysokou ohrádku. Mějte na paměti, že si na vás králíček bude muset postupně zvykat a zpočátku bude mít potřebu uchýlit se do ústraní. Umožníte mu to právě pořízením vhodného obydlí – k tomu patří i králičí domeček nebo boudička.

Nezapomeňte ani na vhodné mističky, jesličky na seno, pítka atp. Rozhodně nevkládejte krmivo jen tak do klece na stelivo nebo na zem.

 

Krmivo pro zakrslé králíčky

Zakrslý králíkZákladem v jídelníčku králíčka je kvalitní seno.  Na jaře a v létě je vítaným zpestřením listová zelenina, tráva a bylinky. Doplňkovým krmivem mohou být i granule (nejlépe neobilné, protože po obilných mají králíčci tendenci tloustnout), jako pamlsek může sloužit kořenová zelenina a ovoce. Jako pamlsek je vhodné např. sušené ovoce (nejlépe domácí, v případě kupovaného nesířené). Naopak různé komerční tyčinky s vitamíny, které seženete ve zverimexu, chovatelé příliš nedoporučují.

Zásadně nedoporučujeme chléb a jiné pečivo! Může způsobit závažné zažívací potíže.

Někteří králíčci rádi chroupou větvičky, a tak jim můžete dopřát např. větvičky ovocných stromů nebo bezu.

 


 

Péče o králíčka

  • Co se péče o králíčka týče, té musíte věnovat opravdu velkou pozornost, abyste zaručili zvířátku zdraví. Jednak jsou nutná pravidelná očkování a prohlídky u veterináře. Zanedbat nesmíte ani péči o srst a drápky.
  • Srst musíte pročesávat, aby se odstranily vypadané chloupky, jinak se srst bude zacuchávat, což v kombinaci s vlhkostí může vést ke kožním problémům.
  • Drápky je třeba pravidelně zastřihovat (nejlépe speciálními kleštičkami). Dejte ale pozor, abyste nestřihli do červené žilky, která drápkem prochází – způsobili byste tím králíčkovi bolest.

 

Co králíčci vyžadují?

I když jde o velmi nenáročné zvířátko, určitou pozornost samozřejmě potřebuje. Každý den si proto musíte vyhradit čas proto, abyste se mu věnovali.

Nezapomínejte na to, že zakrslý králíček není králík chovaný na maso a nemůže být jako on celý den zavřený v kleci. Jídlo a čisté obydlí z něj šťastné zvíře neudělají. Musíte mu každý den dopřát alespoň 3-4 hodiny pohybu mimo klec.

Jsou čistotní, a tak musejí mít stále čistou podestýlku. To platí i o záchodku, pokud jsou na něj naučení – když nemají čisté stelivo, jdou vykonat potřebu jinam.

 

Chcete-li se o chovu králíčků dozvědět více podrobností, nebo případně hledáte radu či odpověď na nějakou jinou otázku, doporučujeme navštívit stránky DomaciKralicek.cz. Zde najdete např. i tipy na králičí jména, zajímavosti o králíčcích a mnoho dalšího.

 

Foto: DomaciKralicek.cz