Britští premiéři se vystřídali, kocour Larry ale zůstává ve funkci

Londýn – Kocour Larry, hlavní lovec myší při úřadu vlády, zůstává i po politických otřesech v britském parlamentu dál ve své funkci. Zatímco David Cameron ve středu opustil premiérské sídlo v Downing Street číslo 10 a vystřídala ho Theresa Mayová, kocoura se změny příliš nedotýkají.

 

Dnes asi 9letý mourovatý sympaťák Larry do Downing Street přišel v roce 2011. Tehdy byla do psího a kočičího útulku na jižním břehu Temže vyslána zvláštní delegace, aby vybrala důstojného nástupce zesnulého státního kocoura Humphreyho. Ten do sídla premiéra přišel ještě za vlády Johna Majora a dožil se úctyhodného věku – 17 let.

Úkolem Larryho, jak už jeho oficiální funkce napovídá, je především lovení myší, které do sídla premiéra občas zabloudí. Podle listu The Guardian ale není jasné, kolik hlodavců už chytil. Nejspíš se zatím stále věnuje taktickému plánování lovu.

 

Přečtěte si také:

kocka_a_aligatorVIDEO: Jezírku s aligátory šéfuje neohrožený kocourek

Mugsy je jedním z nejstatečnějších kocourů na světě. Díky své neohroženosti to dotáhl až na post respektovaného aligátořího šéfa…

 

 

Larry_the_Cat_-_May_2011

Bývalý premiér David Cameron představuje Larryho americkému prezidentovi Baracku Obamovi.

Larry však má i další důležité úkoly. Musí bavit novináře, kteří čekají na premiérské projevy, vítat hosty, prověřovat bezpečnostní opatření budovy a testovat kvalitu starožitného nábytku a jeho vhodnost pro příležitostné podřimování.

 


Své ‘státní kocoury’ mají i další britské úřady

Svého kocoura nemá pouze sídlo ministerského předsedy, ale např. i ministerstvo zahraničí. Tam se jednou ze státních šelem letos stal Palmerston, který přišel největšího britského psího a kočičího útulku Battersea. Jeho úkolem je lovit myši a zpříjemňovat pracovní dobu zaměstnancům úřadu.

 

VIDEO: Premiérský kocour Larry

 

Foto: 1. Wikimedia Commons (Open Government Licence 1.0), 2. Wikimedia Commons (Public Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *