Tip na letní putování: Vyrazte zmapovat situaci na čapích hnízdech!

capi_biliPutujete rádi po české krajině a stále ještě plánujete, kam v následujících týdnech vyrazit? Doporučujeme vydat se na toulky za čapími hnízdy. Česká společnost ornitologická (ČSO) provádí monitoring čapích rodin a pomoc dobrovolníků je pro ni nezbytná. Dobrodružnou cestu za čápy tak můžete podniknout třeba i s dětmi.

 

Víte, že v ČR je kolem 1300 čapích hnízd? Většina z nich se navíc nachází ve velmi krásných lokalitách, které stojí za to navštívit. Vydat se na túru, jejíž stěžejní cíle si vytyčíte právě podle výskytu hnízd čápů, tak může být velmi zajímavé a zábavné.

ČSO navíc uvítá, když jí o dění na čapích hnízdech dáte vědět, a to pomocí mobilní aplikace nebo prostřednictvím webu cap.birdlife.cz. Každé takové pozorování je totiž pro ornitology velmi důležité.

 

Přečtěte si také:

capata_-_3_7_2009_ZSZ_PlzenČáp, kterého vyseděla kvočna, letos hnízdil v Německu

V ZSŽ Makov podstrčili čapí vejce slepici. Ta z nich po 20 dnech vyseděla zdravá mláďata, která dostala…

 

 

Pro děti zábava i poučení

Sledování dění na čapích hnízdech je nevšední zážitek, který vás chytí za srdce. Jistě bude bavit i děti – a to hlavně tehdy, budou-li moci zadávat svá pozorování prostřednictvím mobilní aplikace, která sama zaznamená aktuální polohu, datum a čas a uživateli už jen stačí zadat, kolik čápů je na hnízdě. Aplikaci lze používat i v režimu offline, zadaná data se automaticky odešlou, až bude připojení k internetu dostupné.

 


Zaznamenat své pozorování můžete i v případě, že dění na konkrétním hnízdě už zadal někdo před vámi. Situace v čapích rodinách se mění a ornitologové vítají aktuální informace, které jim pomohou zjistit např. to, kolik mláďat uhynulo, nebo kolik jich už opustilo hnízdo.

Neváhejte se proto vydat na dobrodružný výlet a udělejte během něj něco užitečného pro ochranu přírody!

 

Výskyt čápů v ČR

 

Foto: Wikimedia (volné dílo)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *