První oběť globálního oteplování – melanéské myši vyhynuly. Umírá i Velký bariérový útes

Australští vědci zaevidovali prvního savce, který vyhynul kvůli změnám klimatu. Je jím melanéská myš, drobný hlodavec, který obýval korálový ostrov Bramble Cay. O život ho pravděpodobně připravilo zvyšování hladiny oceánu, způsobené oteplováním a rychlým táním ledovců.

 

Melanéská myš (Bramble Cay Melomys) obývala ostrov Bramble Cay ležící severně od Austrálie. Poslední zástupce tohoto druhu hlodavců byl pozorován v roce 2009, ale už o pět let později po něm vědci pátrali marně. Myš tak byla přesunuta na seznam vyhynulých druhů.

“Je to jen vrchol ledovce. Jsem přesvědčený, že v důsledku klimatickým změn budeme přicházet o další živočišné druhy,” řekl ekolog John White a dodal, že vědci nyní doufají, že melanéské myši objeví třeba na ostrově Papua-Nová Guinea, kam se hlodavec teoreticky mohl dostat.

 

Přečtěte si také:

Leonardo_DiCaprio2013Leonardo DiCaprio bude jako ambasador OSN bojovat proti globálnímu oteplování

Herec Leonardo DiCaprio, známý svými aktivitami v otázkách ochrany zvířat a životního prostředí, byl generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem jmenován…

 

 

Velký bariérový útes – politické téma

Velkým tématem je v Austrálii také blednutí korálů Velkého bariérového útesu. Také za zkázu tohoto přírodního klenotu může oteplování. Otepluje se voda v oceánu a voda je kyselejší, což nesvědčí korálům ani jejich vápenatým schránkám. Hynou také řasy, které korálům poskytují kyslík a potravu. Zachránit by je však mohl jen pokles teploty vody.

Záchrana Velkého bariérového útesu je nyní v Austrálii žhavým tématem, především pak mezi politiky, kteří se hesly o boji proti oteplování domáhají hlasů voličů. Například Canberra slíbila uvolnit miliardu australských dolarů na boj proti oteplování a záchranu korálového útesu.

 


Australští politici přitom sami nedávno zkritizovali americkou komičku Ellen DeGeneres za to, že je veřejně vyzvala, aby udělali vše pro záchranu Velkého bariérového útesu. Podle nich se herečka jen snaží udělat reklamu filmu Hledá se Dory, ve kterém propůjčila svůj hlas jedné z animovaných rybiček.

 

Foto: Pixabay.com (CC0 Public Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *