Brno sníží množství odpadu – najde další využití pro staré věci

charitativni_obchodBrno ve spolupráci se společnostmi Veřejná zeleň města Brna a SAKO Brno spustilo projekt s názvem Druhý život pro opětovné využití starých věcí. Chce tak snížit množství odpadu a najít využití pro věci, které ještě mohou sloužit. Zároveň tak pomůže chudším lidem, kteří si nemohou dovolit úplně nové věci.

 

Pryč jsou doby, kdy se např. oblečení dědilo ze sourozence na sourozence, kdy se staré věci opravovaly a přecházely třeba z generace na generaci. Žijeme v době, kdy vše je na jedno použití či ke krátkodobému využívání. Je to ekonomicky nevýhodné a škodlivé pro přírodu i nás samotné.

V Brně se proto rozhodli, že věcem, které ještě mohou sloužit, dají druhou šanci. Na čtyřech místech ve městě vznikla sběrná střediska, kam lidé mohou nosit nádobí, hračky, zařízení domácnosti, knihy, oblečení, sportovní výbavu atd. – zkrátka vše, co sami už nepotřebují, a jiným by se mohlo hodit. Přijímat zatím nelze jen elektrospotřebiče.

 

Přečtěte si také:

mobilni_telefon_-_smartphoneMáte doma starý mobil? Odevzdejte ho, najde nové využítí

Máte doma starý nepoužívaný mobilní telefon? A víte, že by mohl být dále využíván nebo recyklován pro další účely? Stačí ho odevzdat na příslušném místě.

 

Cokoliv můžete mít za 10 korun

Jak uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander (Strana zelených), lidé si budou moci vybrané věci odnášet za poplatek 10 Kč. Výtěžek pak půjde na rozšíření květinových záhonů v Brně.

O věci ‘z druhé ruky’ je velký zájem, a to jak mezi chudšími obyvateli města, tak mezi umělci, kteří je využívají k vlastní kreativní tvorbě.

 


Prodloužit funkční život starých věcí se v Brně snaží už od dubna, kdy byl spuštěn projekt na odevzdávání starého nábytku. Ten může dále sloužit potřebným.

V budoucnu chce takto město prodloužit životní cyklus dalších věcí, jako je oblečení nebo obuv, které často bezmyšlenkovitě lidé házejí do popelnic.

Tyto projekty pomohou snížit objem odpadů a náklady na jejich likvidaci. Důležitá je i funkce ochrany životního prostředí.

 

Foto: ProfDEH (talk), Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *