Nemocnou gepardici chtěl veterinář utratit, nakonec se uzdravila

gepardGepardice Mzuri z chlebské zoologické zahrady se doslova podruhé narodila. Selhaly jí játra a ledviny a veterinář už ji chtěl uspat. Chovatelé ale na tento krok nepřistoupili a začali šelmu léčit po svém. Za pár dnů se stal doslova zázrak.

 

Ošetřovatelé u Mzuri proseděli celé dny a noci. Gepardice nejedla, zvracela krev, dostávala kapačky a musela být hlídána, aby si nevytrhla jehlu. Léčba ale nezabírala a veterináři doporučovali šelmu utratit. Ředitel zoologické zahrady v Chlebech na Nymbursku René Franěk to ale vzdát nechtěl.

 

Přečtěte si také:

FOTO: Zubožený pitbull přežil jen díky obětavé péči svého zachránce

Bylo to v září 2012, kdy Wilson Coutinho Martins, dnes známý zachránce zvířat, v lesích na okraji Rio de Janeria našel zuboženého a vyhublého pitbulla.

 

Zřejmě pomohly žloutky ze slepičích vajec

Ošetřovatelé věděli, že do zesláblé Mzuri musejí dostat alespoň trochu vody a potravy. Jenže gepardice vše odmítala. Čtyřikrát už to René Franěk málem vzdal a volal veterináře, aby kočku uspal, ale nedokázal se smířit s představou, že maskot zoo a mazlíček, který s ním spával v posteli, by měl zemřít.

Spásnou myšlenkou bylo použít vaječný žloutek. Pan Franěk si do něj namáčel prst a dával ho Mzuri lízat. Ta zpočátku byla nevrlá a párkrát páníčka i kousla, tomu to prý ale bylo jedno – šlo mu hlavně o to, aby ji zachránil.

 


Když si kočka jednou lízla vody nebo prstu namočeného do žloutku, bylo to pro ošetřovatele povzbuzení. Sice pak zase dlouho odmítala, jiskřička naděje tu ale stále byla.

Mzuri si nakonec dala říct a vypité vody i žloutku přibývalo. A jak pro Český rozhlas uvedl René Franěk, ve chvíli, kdy o sebe začala pečovat jako pravá ženská (lízat si srst), bylo jasné, že je z nejhoršího venku.

V současné době už Mzuri zase běhá po výběhu a i když má kvůli játrům a ledvinám přísnou dietu, vypadá to, že bude v pořádku.

 

Foto: Wikimedia Commons (některá práva vyhrazena)

 

2 comments for “Nemocnou gepardici chtěl veterinář utratit, nakonec se uzdravila

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *