21 procent rostlin zřejmě vyhyne, upozorňují britští vědci

leknin_nymphaea_thermarum

Lekníny Nymphaea thermarum také patří k dotčeným druhům.

Více než pětině rostlinných druhů na naší planetě hrozí zánik. Podle vědců z Královské botanické zahrady v Kew vlivem změn klimatu, šíření invazivních druhů a nemocí může v následujících letech vyhynout 21 procent rostlin.

 

Britští vědci ve své zprávě mimo jiné uvádějí, že boj s negativními vlivy, které klima, invazivní druhy nebo choroby na rostliny mají, stojí 5 procent světové ekonomiky. Ani to ale nestačí k odstranění bezprostředního nebezpečí vymizení konkrétních druhů rostlin.

 

Přečtěte si také:

mekong_slunceVědci: Kolik druhů zvířat vyhyne dřív, než je objevíme?

I na počátku 21. století existuje na naší planetě řada míst, která nejsou probádána, a živočišných druhů, jež lidské oko nespatřilo. Lidstvo ale přírodu ničí rychleji…

 

Stále se daří objevovat nové druhy

I přes negativní prognózy je pozitivní zprávou, že se i dnes daří objevovat nové a nové druhy rostlin, které moderní věda dosud neznala. Jen minulý rok se podařilo objevit 2034 nových rostlinných druhů, mezi nimi byl např. strom Gilbertiodendron maximum, který v lesích afrického Gabonu dorůstá výšky 45 metrů.

 


Zpráva britských vědců je prvním globálním pohledem na stav světové flóry. V příštích letech na jejím základě budou moci sledovat, jak se situace kolem ohrožených druhů rostlin bude vyvíjet.

 

Foto: Kurt Stüber, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *