Recept na jarní salát z mladých kopřiv a medvědího česneku

salatDnes máme Zelený čtvrtek, a to se prý má sníst něco zeleného. Bez ohledu na tento den však můžeme říct, že dát si teď zjara zdravý salát z darů přírody je velký přínos pro naše zdraví.

 

Po zimě je organizmus vyčerpaný a potřebuje velkou dávku vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Probouzející se příroda jich pro nás má plnou náruč, tak proč toho nevyužít?

Mladé kopřivy už směle rostou a najít lze i medvědí česnek (ten, kdo si ho pěstuje doma, hledat nemusí). Tak pojďme a udělejme si mňamku pro zdraví.

 

Přečtěte si také:

cesnek_medvedi_-Allium_ursinumMedvědí česnek: Elixír mládí a prevného zdraví

Jeho léčivých účinků využívali už naši předkové. Medvědí se mu údajně říká proto, že jej pro jeho blahodárné účinky na jaře požírají i medvědi.

 

Nač jsou dobré kopřivy a medvědí česnek

mlade_koprivyKopřivy nejsou obtěžující plevel, ale přírodní lék, jehož pozitivní účinky na lidské zdraví nezpochybňuje ani moderní medicína. Pomohou proti jarní únavě, odvedou z organizmu toxiny, které se v něm nahromadily přes zimu. Kopřivy jsou dobré i na snížení krevního tlaku, proti zánětu močových cest, jsou prevencí proti vzniku ledvinových kamenů, u žen a dívek tlumí premenstruační syndrom a popíjet čaj z nich se doporučuje při chudokrevnosti a nedostatku železa.

cesnek_medvedi_-Allium_ursinumMedvědí česnek je vzácný životabudič. Rovněž napomáhá detoxikaci organizmu a díky vysokému obsahu vitamínu C upevňuje imunitu. Působí antibakteriálně, podporuje tvorbu bílých krvinek, stejně jako kopřiva je vhodný při nedostatku železa a vůbec patří k nejúčinnějším přírodním lékům.

 


Recept na lehký a zdravý salát

salat_z_koprivBudete potřebovat:
1-2 hrsti sekaných mladých kopřiv
1 hrst sekaných listů medvědího česneku
2 větší rajčata
2 šálky červené čočky
2 vařená vejce
citronová šťáva
cca 50 ml vody
2-3 lžíce oleje (olivový, ořechový nebo lněný – dle chuti)
sůl dle chuti

Červenou čočku na hodinku až dvě namočíme do studené vody. Vodu poté slejeme a dáme čočku vařit do neosolené vody. Solíme až těsně před dovařením.

Mladé kopřivy a lístky medvědího česneku pečlivě umyjeme a nasekáme. V míse zalijeme vodou smíchanou s citronovou šťávou a dobře promícháme.

Na menší kousky nakrájíme rajčata a přidáme ke kopřivám a medvědímu česneku. Přidáme uvařenou čočku, zakápneme olejem, lehce přisolíme a vše důkladně promícháme.

Salát necháme alespoň hodinku odležet v ledničce. Poté jej můžeme servírovat a dozdobit kolečky nebo čtvrtkami vařených vajec. Podáváme k pečivu (nejlépe celozrnnému) namazanému máslem.

Salát je samozřejmě možné variovat. Přidat můžete i rukolu, polníček, papriky a cokoliv, co máte rádi. Dozdobit můžete i květy sedmikrásek.

 

Foto: 1. Vlaštovka.info a Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *