Chraňte vlaštovky ve svém okolí a pomozte zmapovat jejich hnízdiště

vlastovka_obecna_na_vetviZa posledních 30 let výrazně ubylo vlaštovek. Kdysi hojní ptáčci byli vítanými obyvateli chlévů i rodinných domů, dnes o jejich přítomnost mnoho lidí nestojí. Pomozte zmapovat hnízdiště vlaštovek a zapojte se do osvětové kampaně za zachování vlaštovčích hnízd i vy!

 

Čeští ornitologové v rámci kampaně Jaro ožívá každoročně vyzývají, aby lidé zaznamenávali přílet pěti poslů jara. Mezi nimi jsou i vlaštovky, na které se ornitologové letos chtějí obzvlášť zaměřit v rámci připravované osvětové kampaně Vlaštovky našeho okolí.

Vlaštovky každé jaro uletí stovky kilometrů z Afrických zimovišť na hnízdiště v Evropě. Tito malí, vesele švitořící ptáčci absolvují velmi nebezpečnou cestu a je úctyhodné, jak neomylně najdou své rodné místo.

Ne vždy se jim ale podaří najít své hnízdo nebo místo ke stavbě nového. Někde lidé stará hnízda shazují a snaží se zabránit výstavbě nových. Vlaštovky tak mnohdy ztrácejí spoustu času hledáním vhodného místa a četnými pokusy o jejich stavbu.

 

Přečtěte si také:

vlastovka_obecna_na_vetvicceJsou vlaštovky věrné hnízdu a jedna druhé?

Říká se, že vlaštovky do domu přinášejí štěstí a jejich věrnost rodnému hnízdu, stejně jako partnerovi, symbolizuje lásku k domovu a věrnost v lidském soužití. Nutno však podotknout, že lidé si ptačí věrnost poněkud idealizují…

 

Staňte se patronem vlaštovek ve svém okolí

V rámci kampaně Vlaštovky našeho okolí přinese Česká společnost ornitologická rady a tipy, jak vlaštovky rozpoznat, jak nalézt jejich hnízda, jak je na hnízdě pozorovat, aniž byste je rušili, atd.

dobrovolníci se také budou moci zapojit do monitorování hnízdišť vlaštovek. Budou se s ornitology moci podělit o své záznamy o příletu vlaštovek, době hnízdění a líhnutí mláďat, jejich počtu apod. Data pomohou ornitologům a budou zajímavá pro samotné pozorovatele i v příštích letech, kdy si je sami budou moci porovnávat s aktuálními záznamy.

 


 

Rozmluvte lidem shazování hnízd

Jedním z problémů současnosti je také shazování hnízd. Jako dobrovolník můžete obyvatele ve svém okolí přesvědčit o tom, že shazování hnízd vlaštovek (potažmo i jiřiček) je zbytečné.

Lidé hnízda shazují většinou proto, že jim vadí ptačí trus na fasádách, oknech a chodnících. Můžete jim tak například vysvětlit, že stačí pod hnízdo dát podložku, která trus zachytí a na podzim ji stačí očistit.

Pomozte ochránit zranitelné vlaštovky, které si zaslouží náš obdiv a hlavně naši pomoc. Snad se tak podaří jejich počty do budoucna opět navýšit.

 

 

Foto: Mittg, Wikimedia Commons; (některá práva vyhrazena)