Jak obarvit a nazdobit velikonoční vajíčka bez chemie?

vajickoBez barevných vařených vajíček si velikonoce nelze představit. Proto běžně v obchodech saháme po sáčcích s chemickými barvičkami. Naši předkové se ale bez chemie uměli obejít a jejich vajíčka byla daleko hezčí a zdobnější než ta naše dnes. Pojďme si je udělat stejně pěkná!

 

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Vajíčka modrá, křiklavě žlutá, dokonce i růžová – takové možnosti nám dávají chemické barvičky. Možná se taková zářivá vajíčka nepřirozených barev budou více líbit dětem, ale ve skutečnosti vypadají kýčovitě a navíc jejich barvením jen přispíváme k vypouštěním chemie do životního prostředí. A to raději ani nepomýšlíme na to, že se acetonové či barvy mohou dostat k bílku a dále do našeho těla.

Takže, pokud jste barvit vajíčka přírodními barvivy dosud nezkoušeli, hurá do toho! A nebojte se, nebude to žádná věda.

 

Přečtěte si také:

vlasta_a_paja_-_vyrobky4Velikonoční inspirace: Vypečené berušky a slepičky jak vyšité

Paní Vlasta má zlaté ruce. O tom se ostatně můžete přesvědčit i na jejím blogu, kde publikuje fotografie svých výrobků.

 

Jaká vajíčka vybrat a jak je na barvení připravit

Pokud nemáte vlastní slepice, nebo nemáte možnost získat vajíčka od známých a musíte je kupovat, pak v první řadě doporučujeme dobře vybírat.

Číslo 3 značích klecový chov, číslo 2 vejce z halového chovu, číslo 1 - vejce z volného chovu ( objekty s venkovními výběhy), číslo 0 - vejce z ekologického chovu (krvení v bio kvalitě, venkovní výběhy pro slepice).

Č. 3: klecový chov, č. 2 halový chov, č. 1 volný chov (objekty s venkovními výběhy), č. 0 ekologický chov (krmení v bio kvalitě, venkovní výběhy pro slepice).

Nejlepší je koupit vajíčka z ekologického chovu (označena 0, viz červený rámeček na obrázku) nebo volného chovu (označena číslem 1). Jestliže ale musíte s ohledem na množství hlídat cenu, pak doporučujeme nešetřit natolik, abyste museli kupovat vejce slepic z klecových chovů (označena číslem 3, viz červený rámeček na obrázku). O tom, jak slepice v klecových chovech trpí a že není dobré takový chov podporovat koupí vajec, zřejmě vysvětlovat nemusíme.

Budou-li vajíčka bílá nebo tmavá, na tom příliš nezáleží. Spousta lidí se honí za bílými vejci, protože barvy na nich víc vyniknout, ale v podstatě jde jen o to, jaký bude výsledný odstín.

Před samotným barvením je pak samozřejmě nezbytné vajíčka uvařit natvrdo. To trvá přibližně 8 minut (ne však déle než 10 minut, pak má žloutek tendenci zezelenat). Nejlepší je dávat vejce do mírně horké vody, abychom věděli, jak dlouho se vaří. Aby nepopraskala, nesmí se voda vařit moc prudce a dobré je do ní kápnout trochu octa. Ten skořápky navíc odmastí a zbaví nečistot, takže se na ně barva lépe chytí.

 


Co budete potřebovat na barvení vajíček?

Jako přírodní barvivo můžete použít cokoliv, co dobře barví. Pro žlutou barvu je ideální silný odvar z tradičních cibulových slupek (pro červená vejce z červené cibule). Nazeleno obarvíte vajíčka odvarem z kopřiv nebo špenátu, na originální červenou nebo růžovou použijte červenou řepu nebo červené zelí, borůvky na krásná fialová vejce. Použít můžete i koření, třeba kurkumu. Někdo doporučuje např. tureckou kávu (namísto čerstvé kávy může být i lógr), která vajíčka obarví do příjemně hnědé barvy.

Mějte ale na paměti, že všech těchto surovin je zapotřebí poměrně hodně, aby varva byla sytá a vajíčka jen neumazala. Takže třeba na 5 vajec budete potřebovat jednu střední červenou řepu.

Aby se barva do skořápek dobře vsákla, přidejte do každého odvaru asi 2 lžíce octa. Vajíčka vkládejte do horkého odvaru (ale už déle než jednu či dvě minuty nevařte) a nechte je v něm třeba přes noc.

 

Tipy na originální zdobení

velikonocni_vajicka_-_prirodni_barvyChcete-li mít vajíčka nejen hezky obarvená, ale i zdobená, zkuste několik jednoduchých triků. Když např. vajíčko obložíte cibulovými slupkami a ovážete gázou a takto jej dáte do horkého odvaru, budete mít na skořápce žlutooranžovou mozaiku.

Krásně nazdobené je také vajíčko, na jehož skořápku přiložíte sušený lístek (třeba čtyřlístek) nebo vylisovaný květ. Opět ovažte gázou a dejte do horkého barvicího odvaru.

Obarvená vajíčka nakonec nezapomeňte naleštit trochou másla nebo kousíčkem špeku. Budou se krásně blýskat.

 

Foto: pixabay.com (CC0 Public Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *