Obaly z hub – náhrada za neekologický polystyren

houbyPolystyren patří k jednomu z nejpoužívanějších obalových materiálů, protože chrání přepravované výrobky před otřesy a poničením. Jde ale o neekologický materiál, a tak se některé společensky odpovědné firmy za něj snaží najít náhradu. A patrně už ji našli – v obalech z hub.

 

Polystyren je těžko recyklovatelný a v přírodě se rozkládá i několik set let. Výrobci a prodejci (především nábytku a elektroniky) je ale používají jako ochranu přepravovaného zboží, což z něj činí ještě používanější obalový materiál, než je igelit nebo papír.

 

Přečtěte si také:

muchomurka_cervenaNeohleduplní houbaři devastují lesy

Češi jsou vášniví houbaři, z lesů ročně vynesou na 46 tisíc tun hub. Mnohdy ale sbírají i přísně chráněné houby a nejedlé ničí. Jde o velký…

 

Ikea a Dell přecházejí na obaly z hub

S novým materiálem, který může fungovat jako náhrada polystyrenových obalů, přišla již před deseti lety americká společnost Evocative. Výroba ‘houbových obalů’, jak je sama nazývá, je velice jednoduchá a ekologická.

K výrobě obalů firma používá formy naplněné vlhkým bio odpadem, nejčastěji ze zemědělství. Do toho naočkuje houby, jejichž podhoubí odpadem zcela proroste. Vzniklá kompaktní a pevná hmota se vysuší, vytvaruje a ekologický obal je na světě.

 


O houbové obaly už začíná být zájem i mezi velkými společnostmi, jako je např. počítačová firma Dell, která v nich přepravuje velké servery, a nyní se chce přidat i největší světový výrobce nábytku Ikea. Vzhledem k tomu, kolik zboží Ikea ročně prodá, to může znamenat malou revoluci v produkci odpadů.

 

 

Foto: Mark, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *