Čeští poslanci navrhují zrušit v ČR kožešinové farmy

kozesinova_farma_-_stribrna_liskaVíce než 20 českých poslanců hodlá podat návrh na změnu zákona o kožešinových farmách. Těch je v současnosti registrováno devět a trpí na nich stovky zvířat. Pokud by návrh prošel, od roku 2017 by neměly vznikat nové farmy a do konce roku 2018 by měly zaniknout stávající.

 

Mezi poslanci, kteří oznámili svůj záměr podat návrh na zrušení kožešinových farem, jsou politici z několika stran, např. Miroslav Kalousek (TOP 09), Jeroným Tejc (ČSSD), Martin Komárek (ANO), Jiří Dolejš (KSČM) a další.”

Upřímně by mě nikdy dříve nenapadlo, že se takováto spolupráce podaří dohodnout napříč politickým spektrem, navíc i komorami parlamentu. Je ale vidět, že pokud jde o společný racionální zájem, je spolupráce možná. A to je podle mě dobrá zpráva,” říká senátorka Ivana Cabrnochová (Strana zelených).

“Chovat a usmrcovat zvířata primárně za účelem získávání kožešin je v 21. století těžko přijatelné. Nemluvě o tom, že podmínky držení naprosto neodpovídají etologii chovaných druhů,” podotkl k návrhu poslanec Robin Böhnisch (ČSSD) a dodal, že druhy, jako jsou norek americký nebo liška polární, není možné domestikovat a proto je nelze ani chovat na farmách.

Podle důvodové zprávy by se ČR měla připojit k Velké Británii, Nizozemsku, Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku, kde již kožešinové farmy být provozovány nesmějí.

Zákaz se nebude týkat králíků, kteří se chovají primárně na maso a kožešina je jen vedlejším produktem.

 

Přečtěte si také:

kralici_v_klecich330 milionů králíků trpí v malých klecích. Podpořte petici za zlepšení podmínek jejich chovu!

Nejen v zahraničí, ale i v ČR jsou králíci vystaveni nepředstavitelnému utrpení – stejně jako stovky milionů dalších druhů zvířat, pro která jsou klece dosud jediným způsobem chovu.

 

Na podzim byl návrh zamítnut

V ČR je v současnosti registrováno devět kožešinových farem, z toho většinu tvoří zařízení chovající lišky a norky. Poslední česká farma s činčilami ukončila činnost v minulém roce.

O jejich zrušení usiluje řada organizací, např. i Svoboda zvířat, která dokonce jednala s ministrem zemědělství Mariánem Jurečkou (KDU-ČSL), ten však problém označil za okrajový. Návrh na zákaz kožešinových farem se setkal na podzim 2015 s neúspěchem, když jej zamítl sněmovní zemědělský výbor.

 


Farmy fungují dle norem, zvířata přesto trpí

České kožešinové farmy dlouhodobě čelí kritice ochranářů za týrání zvířat. Videa dobrovolníků ochranářských organizací, kterým se občas na farmy podaří proniknout, ukazují utrpení zvířat, která jsou chována v malých klecích a trpí psychickými problémy, v důsledku kterých se navzájem poškozují, zabíjejí vlastní mláďata apod.

Opakované veterinární kontroly, které na popud veřejnosti i ochranářů na farmách proběhly, však neukázaly na žádné problémy, neboť zařízení splňují všechny zákonné normy. Fakt, že tyto normy neodpovídají potřebám zvířat, stále zdůrazňují organizace po celém světě, u nás především Svoboda zvířat, která i nadále vyzývá k podpoře petice za zákaz chovu kožešinových zvířat.

 

Foto: Wikimedia (některá práva vyhrazena)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *