Na Broumovsku dochází k prvním konfliktům mezi člověkem a vlkem

vlk

Chovatel ovcí z Broumovska si stěžuje, že mu vlci zadávili už 40 ovcí. Že jde o vlky, není pochyb, protože se v této oblasti pohybují dvě šelmy a způsob zabití ovcí způsobu vlků odpovídá. Dokud tu vlci nebyli, podobné problémy se v tak velkém měřítku neobjevovali. Podle ochranářů lidé musejí počítat s tím, že se podobné incidenty občas budou dít.

 

“Od listopadu jsme přišli o více než 40 ovcí. Děláme to 25 let a nikdy jsme podobný problém neměli. A teď krmíme vlka, chodí sem jak do špajzu,” postěžoval si Českému rozhlasu chovatel ovcí Karel Krecbach.

Své stádo teď chovatel mnohem více hlídá, ale před vlky ho stejně neuchrání. Někdy najde jednu mrtvou ovci, jindy třeba šest zadávených kusů. Už takto přišel o pětinu stáda.

 

Přečtěte si také:

Němci se bojí vlků. Do dnešní přírody podle nich nepatří

V německé přírodě se úspěšně rozrůstá populace vlků. Ochránci přírody se radují, obyvatelé a farmáři z dotčených oblastí nikoliv.

 

S flintou na vlka nesmí, dostane finanční kompenzaci od státu

Karel Krecbach je myslivec, na vlka ale jako na chráněné zvíře s flintou nesmí. Proto se synem několikrát denně a i v noci objíždějí pastviny vozy, aby hlukem vlky odradili.

Za zabité ovce by chovatel měl dostat náhradu od státu. Škody napáchané chráněnými zvířaty, ke kterým vlci patří, mohou chovatelé požadovat kompenzaci. O tu už si zažádal i Karel Krecbach, v plné výši mu ale zřejmě přiznána nebude, protože neměl řádně zdokumentované všechny případy.

 


Vlci pomohou regulovat stavy přemnožené zvěře

Ačkoliv k podobným konfliktům mezi zájmy člověka a šelem po návratu vlků docházet s největší pravděpodobností bude, důležité je, že vlci pomohou regulovat i stavy přemnožené zvěře, především divokých prasat a srn.

Vlci mají v krajině nezastupitelnou roli, která zde doposud chyběla. Na jejich ochraně a pomoci jejich návratu do ní proto ochranářům velice záleží.

 

Foto: pixabay.com (CCO Public Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *