Pomozte zmapovat pro ptáky nebezpečné prosklené zastávky

autobusova_zastavka_prosklena_-_praha-nebusiceNárazy ptáků do skel jsou velký problém – ročně takto uhynou statisíce ptáků. Ornitologové už léta řeší problémy se skleněnými protihlukovými stěnami u silnic a železnic a nyní jim hojně přibývá dalších problematických míst – prosklených zastávek hromadné dopravy. Pomozte jim zmapovat ty, na nichž zbytečně umírají ptáci!

 

Česká společnost ornitologická (ČSO) u příležitosti vyhlášení ptáka roku spustila kampaň Bezpečné zastávky. V rámci ní mohou zájemci z řad veřejnosti pomoci zmapovat místa s prosklenými zastávkami, na kterých zbytečně umírají ptáci.

Pokud tedy při svých cestách hromadnou dopravou narazíte na prosklenou zastávku, u které třeba naleznete tělíčko mrtvého ptáka, neváhejte vše nafotit a poslat hlášení na zastavky.birdlife.cz.

 

Přečtěte si také:

vlha_pestra_-_merops_apiasterPomozte ornitologům zmapovat přílet stěhovavých ptáků v projektu Jaro ožívá

Každý rok v březnu startuje projekt Jaro ožívá, v rámci kterého můžete zaznamenávat přílet poslů jara – čápů, vlaštovek, kukaček, rorýsů a vlh.

 

Nejdříve je nutné zahájit jednání s vlastníkem zastávky

Protože pro ptáky je sklo neviditelnou překážkou, hojně do něj narážejí – především v místech, kde je obklopeno zelení, v níž ptáci hnízdí a ukrývají se. Každou skleněnou plochu je tak nutné opatřit např. nálepkami, které je na průhlednou překážku upozorní.

Zatímco v případě protihlukových stěn se ornitologové v uplynulých letech snažili upozornit správce silnic, že polepy protihlukových stěn a jiných liniových staveb siluetami dravců nejsou účinné, a podařilo se jim dosáhnout určitého konsenzu, prosklené zastávky jsou stále problém.

 


Zatímco skla do protihlukových stěn už se dnes pomocí sítotisku opatřují účinnými proužky, které ptactvo vidí, zastávky tvoří čiré sklo. Je proto nezbytné je opatřit polepem nebo je jinak označit.

Majiteli zastávek jsou ale dopravní podniky nebo správci komunikací, a proto není možné, aby je ornitologové nebo kdokoliv jiný na vlastní pěst začal upravovat. Je třeba nejprve správce upozornit na fakt, že je konkrétní zastávka ptactvu nebezpečná a zahájit jednání o účinném opatření.

Vytipované nebezpečné zastávky dobrovolníci mohou buď nahlásit přímo na zastavky.birdlife.cz a nechat jednat zástupce ČSO, nebo si mohou zjistit, kdo je jejich vlastníkem a zkusit s ním začít jednat sami.

 

Foto: Aktron, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *