Pták roku 2016: Červenka obecná. I hojným ptákům hrozí nebezpečí

cervenka_obecna

Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlásila ptákem roku 2016 červenku obecnou. Malý sympatický ptáček s červenou náprsenkou sice nepatří k nejvzácnějším ptákům naší přírody, ČSO však chce jeho volbou upozornit na fakt, že i hojnějším druhům ptáků hrozí mnohá nebezpečí – třeba nárazy do skleněných ploch.

 

“Ptákem roku se nemusí stát jen vzácný a ohrožený druh. I červenka, která patří mezi 15 nejběžnějších ptáků Česka, nám poskytne dostatek prostoru pro poznávání přírodních tajemství i pro zamyšlení, co všechno bychom mohli ve svém okolí změnit k lepšímu,” říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

 

Přečtěte si také:

mrtví ptáciJak ochránit ptáky před nárazy do skel a útoky koček na krmítkách

Až sto milionů ptáků v Evropě ročně zahyne po nárazu do okna prosklených budov, skleníků či protihlukových stěn u silnic

 

Nejen červenky trpí úbytkem keřů a prosklenými plochami

Červenka je nenápadný ptáček, velký zhruba jako vrabec. Vršek těla je světle hnědý, spodek bílý a náprsenka a část obličeje je červená až oranžová.

Při troše pozornosti se s ní můžete setkat takřka všude; ve městech a parcích, lesích i v blízkosti vodních toků – zkrátka všude tam, kde je trochu hustší porost. To je ale bohužel dnes trochu problém, protože křoviny a keře jsou zejm. ve městech trnem v oku a nezřídka jsou radikálně seřezávány nebo úplně likvidovány.

Červenky jako jiní ptáci se také často stávají obětmi nárazů do prosklených ploch. Ptáci sklo nevidí, a tak narážejí do oken prosklených budov, protihlukových stěn u silnic nebo do skleněných autobusových zastávek. Právě nebezpečné prosklené zastávky se proto ornitologové ve spolupráci s veřejností snaží zmapovat v rámci projektu Bezpečné zastávky.

 


Zajímavosti o červenkách

Na podzim a na jaře můžeme slyšet melancholický zpěv červenek – to většinou sedí až na vrcholu vysokého stromu a vyzpěvuje do kraje. Zajímavostí přitom je, že na rozdíl od většiny druhů, u nichž zpívají především samci, zpívají také samičky červenky.

To souvisí s jejich silně teritoriální povahou. Teritorium si nechrání před ostatními červenkami pouze samci, ale i samičky. Vymezují si ho právě zpěvem.

Červenky se objevují i v různých mýtech a báchorkách. Např. severská mytologie má červenku za posla zpráv bohu blesků Thórovi. Říká se o ní také, že červenou má náprsenku od Kristovy krve – to když mu zpívala utěšující píseň po jeho ukřižování.

 

Foto: Marek Szczepanek, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *