
Polychlorované bifenyly (PCB) jsou v Evropě již od 80. let zakázanými látkami, přesto dodnes zamořují oceány, do nichž se dostávají ze skládek. Tyto jedovaté látky se tak dostávají i do těl živočichů, kteří následkem otravy vymírají. V ohrožení je i evropská populace kosatek a dalších kytovců.
Největší koncentrace PCB vědci našli v tělech kosatek dravých – jsou tak vysoké, že odborníci zcela vážně předpovídají vyhynutí evropské populace kosatek. Kromě velryb byly stopy PCB nalezeny i v tělech kulohlavců, delfínů pruhovaných a delfínů skákavých.Podle
Paula Jepsona z Londýnské zoologické společnosti je situace kritická. PCB lze najít v tělech všech mořských živočichů, přičemž koncentrace jsou přirozeně nejvyšší u zvířat na vrcholu potravního řetězce – což jsou právě kytovci.
Přečtěte si také:
Bývalý lovec a cvičitel kytovců bojuje proti týrání zvířat v akvaparcích
Jeff Foster lovil mláďata kosatek a prodával je do akvaparků, kde sloužily jako klauni pro komerční zábavu. Dnes sám otevřeně hovoří…
Kytovci se kvůli PCB přestali rozmnožovat
“Koncentrace PCB u příslušníků některých z evropských živočišných druhů je nejvyšší na světě. A velmi vysoké koncentrace způsobují celou řadu toxických efektů. Nejnebezpečnější jsou dlouhodobé vlivy – hlavně co se týče reprodukce. Třeba delfíni se vlivem PCB úplně přestávají rozmnožovat,” uvedl pro BBC Paul Jepson
Například kosatky se kolem břehů Irska a západního Skotska dříve vyskytovaly takřka běžně. V současnosti odborníci vědí jen o osmi jedincích, kteří se navíc už několik let nerozmnožují.
PCB nejsou rozpustné ve vodě, ale v tucích ano. Do těl kytovců se tak dostávají už v nejútlejším věku mateřským mlékem, které je velmi tučné a koncentrace těchto látek je v něm velmi vysoká.
PCB zamořují Evropu i více než 30 let od jejich zákazu
Polychlorované bifenyly jsou látky, které se dříve hojně využívaly díky svým vlastnostem – nehořlavosti, tepelné odolnosti a přilnavosti. Přidávaly se do barev, laků, elektrosoučástek atd.
Zákaz jejich používání v Evropě, která byla největším producentem, platí sice již od 80. let, celosvětově k jejich omezení však došlo až v roce 2001. Jedná se o látky, které se velice dlouho rozkládají a těžko se odbourávají z životního prostředí, takže se s nimi v přírodě lze setkat dodnes. Nacházejí se zejm. na skládkách, odkud se dále šíří.
PCB jsou u lidí i zvířat z důvodu své vysoké toxicity podezírány z vlivu na vznik rakoviny slinivky břišní a jater a negativního vlivu na imunitu a reprodukci.