Vyhubená zebra kvaga se možná vrátí do jihoafrické přírody

zebra_kvaga_rauovaVědci znovu vyšlechtili druh zebry, která byla lidmi vyhubena před více než sto lety. Zebra kvaga, která je pruhovaná jen na přední části těla, se tak po mnoha desetiletích možná zase bude prohánět v divočině. Projekt ale budí mezi vědci kontroverze.

 

Kvagy byly vyhubeny koloniálními lovci v průběhu 19. století. Poslední zebra tohoto poddruhu uhynula v amsterodamské zoologické zahradě v roce 1883.

Vědci se v posledních desetiletích zabývali otázkou, jak moc se kvagy geneticky odlišovaly od ostatních druhů zeber. Dnes již zesnulý expert na přírodní historii Reinhold Rau dal analyzovat kůži kvagy z Jihoafrického muzea v Kapském městě. Zjistil, že jejich DNA se od toho zebry stepní příliš neliší. Byla zjevná jen genová mutace, podobná té, která u člověka způsobuje rozdílnou barvu očí. Rozhodl se proto, že zebry kvaga oživí.

 

Přečtěte si také:

Seznamte se s Khumbou – křížencem zebry a osla albína

Jeho maminka je zebra a tatínkem osel – modrooký albín. Není proto divu, že se vzácný kříženec Khumba stal světovou hvězdou ve zvířecí říši.

 

Po 30 letech šlechtění jsou kvagy zpátky

Tým vědců, který navázal na práci Reinholda Raua, 30 let rozmnožoval zebry, které byly méně pruhované než ostatní. Pátá generace těchto zvířat je už od původních kvag k nerozeznání – nemá pruhování na zadní části těla a její srst je více hnědá.

V rámci projektu je chováno celkem 100 zeber, z nichž šest ze čtvrté a páté generace už je možné považovat za skutečné kvagy.

 


Zbytečné zasahování do přírody?

Někteří biologové ale projekt na šlechtění zeber kvaga kritizují. Mají za to, že se jedná jen o marketingový tah, který zbytečně zasahuje do přírody.

S tím ale nesouhlasí vědci, kteří se o návrat zeber kvaga Rauova, jak se nový poddruh jmenuje, snaží. Podle nich nejde o žádný projekt genetického inženýrství, ale prostou selektivní reprodukci. Ta by možná u jiného druhu byla neospravedlnitelná, v případě zvířat, která vyhubil člověk, ale své opodstatnění má.

 

Foto: Oggmus, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *