Konfliktů lidí a zvířat v Indii přibývá s tím, jak se rozšiřují lidská obydlí

sloni_indictiVe východní Indii stále častěji dochází ke střetům lidí a zvířat. S tím, jak se města rozrůstají do dříve neobydlených oblastí, se stále častěji zvířata dostávají do ulic. Nezřídka dochází ke konfliktům, jako třeba v nedávném případě, kdy rozzlobený slon devastoval domy a auta.

 

Slon, který jako by chtěl lidem uštědřit odvetu za zničení vlastního domova, se oddělil od stáda a vydal se do ulic města Siliguri. Tady v průběhu pěti hodin poškodil stovku domů a demoloval automobily.

Obyvatelé po slonovi házeli kamení a snažili se ho zahnat, nakonec však museli zasáhnout odborníci, kteří na vyplašené zvíře vystřelili uspávací šipku a následně ho přepravili zpět do lesa.

 

Přečtěte si také:

Vědci varují: Vymřou-li sloni, bude to mít nezměrné důsledky pro ekosystém

Stejně, jako jsou někteří živočichové potravně závislí na určitých druzích rostlin, tak jsou konkrétní rostliny závislé na zvířatech, která se jimi živí. Vymizení kteréhokoliv druhu tak má nezměrné dopady

 

Přibývá i střetů zvířat s dopravními prostředky

Za konflikty se zvířaty podle odborníků stojí masivní destrukce jejich přirozeného prostředí. Města se rozrůstají a vytlačují zvířata. Ta potom vyděšeně pobíhají ve městech a nezřídka poškodí majetek lidí.

Také houstnoucí doprava si vybírá svou daň na životech zvířat, která často končí pod koly aut nebo vlaků. Například na železniční dráze Darjeeling, která vede podél lesa, už zahynulo několik slonů.

 


Ochranáři apelují na vedení východoindického města Siliguri, aby podniklo potřebná opatření k ochraně zdejších přírodních biotopů před rozrůstáním lidských sídel. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by se zastupitelé k něčemu podobnému chystali.

 

Foto: Vikram Gupchup, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *