Kočky jsou vůči člověku empatičtější, než se dosud předpokládalo

O kočkách se často tvrdí, že jim je člověk v podstatě lhostejní a v jeho blízkosti žijí jen proto, že mají zajištěnou potravu. Jsou tak často označovány za vypočítavá a falešná zvířata. Nové vědecké studie však ukazují, že některé předsudky vůči kočkám plynou spíše z lidského nepochopení těchto tvorů.

 

Vědkyně z Oaklandské univerzity Moriah Galvan a Jennifer Vonk se ve své poslední studii zaměřily na 12 koček a jejich majitele. Zjistily například, že kočky jsou vůči člověku velmi empatické.

Podle mimiky svého mazlitele odhadnou, jakou má náladu, a podle toho se chovají. Je-li páníček naladěn dobře a usmívá se, jsou i kočky spokojenější, předou a více se mazlí.

Vědkyně provedly i několik pokusů, při nichž páníčka nahradili cizí lidé. Kočky se bez ohledu na duševní rozpoložení chovaly většinou pozitivně a snažily se sblížit.

 

Přečtěte si také:

Jak nás vidí naše kočky? A mají nás vůbec rády?

Jak nás kočky vnímají a jaký vztah k nám vlastně mají? Věda začíná mít jasno.

 

Lidé kočkám nerozumějí, protože je ještě málo znají

Podle Moriah Galvan a Jennifer Vonk kočky náladu člověka nedokáží vycítit, ale rozpoznají jeho rozpoložení právě podle výrazu obličeje. Dokazuje to prý, že kočky se o lidi zajímají mnohem víc, než se dosud předpokládalo.

Kočky jsou ve vztahu k člověku často srovnávány se psem. Podle odborníků je to ale chyba, protože pes je mnohem extrovertnější a na nálady a povely člověka reaguje výrazněji. Poněkud introvertnější povaha kočky ale neznamená, že by nemohla mít k člověku stejný vztah jako pes.

 


Vědci se domnívají, že naše nepochopení kočičího chování plyne z toho, že jim nerozumíme tak, jako psům, které člověk domestikoval už před 30 tisíci lety. Kočky s člověkem žijí zhruba třetinu této doby a ještě kratší dobu jsou počítány mezi domácí mazlíčky. S tím, jak jejich obliba ve společnosti roste, se však vědci i více zajímají o jejich chování a díky tomu vychází najevo, jak citlivá zvířata to jsou.

 

Foto: pixabay.com (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *