San Francisco bojuje proti plastovému odpadu. Zakázalo prodej malých nápojů v PET lahvích

V San Franciscu se ročně vyrobí desítky milionů PET lahví, které vždy nekončí v nádobách na tříděný odpad. Spousta plastových lahví se tak povaluje na skládkách nebo plave v moři. Proto se v tomto kalifornském městě rozhodli snížit produkci plastového odpadu.

 

Radní vydali zákaz prodeje nápojů v půllitrových a menších plastových lahvích. Zákaz prodeje se bude realizovat postupně v nadcházejících čtyřech letech. Nejprve by měl začít platit na místech, kde jsou dostupné jiné zdroje vody. Porušení zákazu bude trestáno vysokými pokutami.

 

Přečtěte si také:

60 procent mořských ptáků má v žaludku plasty

Plastové částice, které zamořují světové oceány stále víc, se dostávají do těl všech mořských živočichů a následně i do organizmu těch, kteří se jimi živí

 

Vyhláška pomůže snížení odpadu i spotřeby fosilních paliv

Někteří výrobci nápojů už se v minulosti snažili množství použitého plastu na obaly snížit, výraznější efekt to však nemělo. Zákaz prodeje nápojů menšího objemu tak může být jediným skutečně účinným krokem.

Podle radních San Francisca, kteří zákaz schválili takřka jednomyslně, dojde díky vyhlášce ke snížení produkce plastového odpadu a zároveň i spotřeby fosilních paliv, jež jsou při výrobě plastů a přepravě nápojů využívána.

 


Vyhláška by měla vstoupit v platnost letos na podzim, chybí už jen podpis starosty. Výjimku ze zákazu prodeje půllitrových a menších lahví s nápoji by měly mít jen velké sportovní akce a sanfranciské letiště.

 

Foto: pixabay.com (CC0 Public Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *