Americký violoncellista dělá hudbu pro kočky. A má u nich úspěch

O tom, že kočky mají vztah k hudbě, se můžeme přesvědčit na mnoha videích na internetu, na nichž čičiny dokonce samy hrají třeba na klavír. Hudba pro lidi se ale údajně kočkám příliš nezamlouvá, a tak americký violoncellista David Teie přišel s nápadem složit několik skladeb přímo pro ně.

 

Zatímco jiná zvířata, jako jsou psi, koně, krávy, papoušci a některé druhy opic hudbu pro lidi přijímají většinou pozitivně, kočky podle studií tvoří specifickou skupinu, která ji v lásce příliš nemá. David Teie se proto začal zabývat otázkou, jaká hudba by je zaujala.

Navázal proto spolupráci s profesorem Charlesem Snowdonem, psychologem a expertem na chování zvířat. Po konzultacích s ním odhalil, jaké zvuky a tóny mají kočky nejraději a zakomponoval je do svých skladeb.

V ukázkách, které kolují po internetu, tak můžeme slyšet vysoké tóny harfy, jež mají připomínat zpěv ptáků, ale i počítačově vygenerované basové kočičí vrnění. To, co slyšet nemůžeme, ale naše kočky ano, jsou hluboké a vysoké tóny přesahující práh lidského sluchu.

 

Přečtěte si také:

Video: Kočičí pianisti

O tom, že kočky mají hudební talent, se můžeme přesvědčit hned z několika videí.

 

Podle studie má u koček hudba úspěch

Kočičí hudba Davida Teie zaujala i odborníky. Proto provedli studii, jaký účinek jeho skladby na kočky mají. Podle výsledků, které publikoval odborný časopis Applied Ainimal Behaviour Science, se Teie trefil do vkusu 70 procent sledovaných koček.

Ty, které hudba zaujala, byly uvolněné a některé dokonce projevovaly rozkoš. Oproti tomu na skladby Johana Sebastiana Bacha, které vědci při pokusu také pouštěli, reagovalo pouze 40 procent koček.

 


David Teie se už dříve pokoušel skládat pro zvířata, konkrétně pro opičky tamaríny pinčí. Až jeho projekt hudby pro kočky ale vzbudil větší odezvu u veřejnosti. Dokonce tak velkou, že díky sponzorským darům, které již před časem přesáhly 240 tisíc dolarů, bude moci nahrávat hudbu pro kočky v profesionálních podmínkách a ne doma v koupelně, jak tomu bylo doposud.

 

Foto: Paul Munhoven, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *