Recyklace CO2 by podle vědců mohla zmírnit globální oteplování

Vědci Arizonské státní univerzity se snaží vyvinout přístroj, který by napomohl zmírnit globální oteplování. Jak? Tím, že bude z atmosféry extrahovat oxid uhličitý, který bude moci být dále využit jako výrobní surovina v některých průmyslových odvětvích.

 

Přístroj, který by měl odsávat oxid uhličitý z ovzduší a přeměňovat jej na surovinu vhodnou k průmyslovému využití, vyvíjí tým arizonské univerzity pod vedením doktora Klause Lacknera.

Nová technologie byla inspirovaná fotosyntézou rostlin. Přístroj připomíná velkou krabici s plachtou z umělé pryskyřice, jež pohlcuje oxid uhličitý. Zachycený plyn kondenzuje ve vláknech, která mohou být dále využita v elektronice, automobilech, budovách, oděvech a podobně.

 

Přečtěte si také:

Leonardo DiCaprio bude jako ambasador OSN bojovat proti globálnímu oteplování

Herec Leonardo DiCaprio, známý svými aktivitami v otázkách ochrany zvířat a životního prostředí, byl generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem jmenován poslem míru Spojených národů s přednostním zaměřením na boj proti globálnímu oteplování…

 

Každý z nás ročně vyprodukuje až 15 tun CO2 ročně

“Lidé si většinou nedovedou představit, kolik oxidu uhličitého vyprodukují a v současné době jeho emise nedokáží ani snížit,” dr. Lackner. “Vezměte si, že když jedete autem, vyprodukujete téměř půl kilogramu CO2 na 1,5 kilometru. Za rok ho tak každý z nás do ovzduší vypustí průměrně 15 tun.”

Odvrátit blížící se katastrofu, kterou pro nás emise oxidu uhličitého představují, tak lze podle Lacknera jen tím, že přijdeme na to, jak tento plyn z ovzduší odebírat a dále jej využívat.

 


Otázkou zůstává skladování CO2

Jakkoliv se zdá nápad skvělý a převratný, není ještě zcela dotažen do konce. Objevují se navíc otázky, kde by se oxid uhličitý po odsání z atmosféry mohl skladovat. Variantou jsou podzemní úložiště nebo oceánské dno.

Geolog Donald Penman z Yale University ale upozornil, že tato metoda ukládání CO2 může být značně ošemetná – nikdo totiž dnes nedokáže předvídat, jaké důsledky by skladování oxidu uhličitého v tak velkém měřítku mohlo mít.

 

Foto: 1. Wikimedia (žádná práva nejsou vyhrazena), 2. Ruben de Rijcke, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *