S ohledem na zvířata i lidi začali v Itálii vyrábět tiché ohňostroje

Hluk ohňostrojů nesvědčí domácím mazlíčkům, hospodářským zvířatům, volně žijícím živočichům a mnohdy ani lidem. Jeden italský výrobce se proto rozhodl, že vyvine pyrotechniku, která bude naprosto tichá.

 

Pro zvířata jsou ohňostroje silně stresující. Barevná světla na obloze, navíc doprovázená výbuchy, pro ně signalizují nebezpečí. Nejen psi, které hluk ohňostrojů děsí především proto, že mají několikanásobně lepší sluch než lidé, ale i volně žijící zvířata při ohňostrojích trpí.

Především v období, kdy jsou rachejtle a petardy používány nejvíce, tedy okolo Nového roku, veterináři a záchranné stanice živočichů zaznamenávají největší příjem pacientů – ptáků, kteří v rozčilení narážejí do velkých ploch, vysoké zvěře, která ze strachu vbíhá pod kola vozidel nebo někde uvízne a podobně.

 

Přečtěte si také:

Pyrotechnika neohrožuje jen naše mazlíčky, ale i volně žijící živočichy

Zábavní pyrotechnika už není jen záležitostí vítání nového roku. Tím více škody dokáže napáchat. Rámusu dělobuchů a záře ohňostrojů se nebojí jen psi a kočky, ale i volně žijící živočichové.

 

Lepší pro zvířata, děti i seniory

Italská společnost Setti Fireworks proto začala vyvíjet zábavní pyrotechniku, která nedělá hluk. Začala ji vyrábět s ohledem na vyděšené psy a další domácí i volně žijící zvířata, ale také děti, které se pyrotechniky někdy bojí, a seniory a nemocné lidi, jimž hluk nedělá dobře.

 


Nápad s tichými ohňostroji se zalíbil i ve městě Collecchio, nacházejícím se v provincii Parma. V zájmu veřejnosti i zvířat vydalo vyhlášku, která dovoluje obyvatelům používat výhradně tichou pyrotechniku.

To, co by v řadě jiných měst a zemí kvůli zábavě lidí neprošlo, se ve městě Collecchio stalo skutečností. A mnoho lidí si nové pojetí novoročních oslav pochvaluje – barevné ohňostroje za doprovodu scénické hudby vypadají úchvatně i bez rachotu výbuchů.

 

Foto: Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *