330 milionů králíků trpí v malých klecích. Podpořte petici za zlepšení podmínek jejich chovu!

kralici_v_klecichKrálíci, jejichž maso se dostává na evropský masný trh, ve svém krátkém životě trpí v neprostorných klecích a nezřídka ve špatných hygienických podmínkách. Nejen v zahraničí, ale i v ČR jsou králíci vystaveni nepředstavitelnému utrpení – stejně jako stovky milionů dalších druhů zvířat, pro která jsou klece dosud jediným způsobem chovu.

 

Každý králík má pro sebe v kleci místo o velikosti papíru A4. Nemůže se pořádně hýbat a poskakovat, jak je pro něj přirozené. V kleci, kterou sdílí s několika dalšími jedinci, nemá ani žádné podněty, čímž dochází k potlačování jeho přirozených potřeb.

Samice jsou navíc využívané jako ‘stroje na mláďata’ – ročně v sedmi až osmi vrzích odchovají 65 králíčků, kteří jsou také odsouzeni k chovu v kleci a za svůj 80 dnů trvající život nic jiného nepoznají.

kralici_v_klecich2Králíci, chovaní v řadách klecí ve velkých halách, také žijí ve špatných hygienických podmínkách. Výkaly, které se hromadí pod klecemi, někde nejsou dostatečně často odstraňovány. Mezi zvířaty se tak šíří choroby. Léčba nemocných králíků přitom není pravidlem.

 

Přečtěte si také:

Je libo foie gras z týraných hus a kachen?

Tučná husí či kachní játra, honosně nazývaná foie gras, jsou luxusní pochoutkou, stejně jako kaviár či lanýže. Labužníci buď netuší, jak zvířata při výkrmu trpí, nebo je to nezajímá, a tak je foie gras stále žádaným pokrmem.

 

Jen v EU v klecích trpí přes 700 milionů zvířat

Králíci spolu s kuřaty patří mezi nejpočetnější hospodářská zvířata chovaná na maso. Ročně se jich odchová přes 330 milionů, což je více než prasat a krav dohromady.

Nejsou přitom jediným druhem, který trpí v klecích. Vedle králíků jsou takto chované i kachny a husy na foie gras, slepice, křepelky, prasata a další – celkem přes 700 milionů zvířat.

Díky ochranářským organizacím se v posledních letech podařilo dosáhnout prosazení norem na větší klece pro slepice, podmínky průmyslových chovů ostatních zvířat jsou ale i nadále nepřijatelné.

 


Podpořte kampaň Konec doby klecové

Celoevropská kampaň, kterou v ČR iniciuje Společnost pro zvířata pod názvem Konec doby klecové, se snaží u evropského parlamentu prosadit návrh za zlepšení životních podmínek hospodářských zvířat chovaných v klecích.

Podpořit tento projekt může každý – stačí podepsat petici a zároveň šířit povědomí o této problematice dál mezi svými známými.

 

Foto: YouTube

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *