Odlesňování v Číně ohrožuje pandy velké i další vzácná zvířata

V čínské provincii Sečuán, ve které se nachází jedinečná přírodní rezervace, dochází k masivnímu a nelegálnímu odlesňování. To ohrožuje pandy i další vzácná zvířata, která zde žijí. Poté, co na případ upozornila organizace Greenpeace, začali kácení vyšetřovat kriminalisté.

 

V provincii Sečuán žije třetina celosvětové populace pand velkých. Jejich habitaty pokrývají 942 000 hektarů. Přitom zde už došlo k vykácení lesa o rozloze 3200 hektarů. Bude-li odlesňování pokračovat, bude ohrožena i zdejší populace pand.

V Číně k nelegálnímu kácení lesů dochází poměrně často, v minulosti již Greenpeace upozornila na těžbu v provinciích Yunnan a Zhejiang. Lesy jsou kácené pod záminkou tzv. rekonstrukce nedostatečných lesních funkcí.

 

Přečtěte si také:

Krásná zvířata a rostliny chráníme, na ‘ošklivé’ zapomínáme

Vědecký časopis Biodiversity zveřejnil článek, který pojednává o roli krásy při ochraně zvířat a rostlin…

 

Čína přislíbila lepší ochranu lesů

Kromě pand velkých v zasažených oblastech žijí i další celosvětově chránění živočichové, jako např. pandy červené, sněžní levharti a levharti obláčkoví. Organizace Greenpeace proto po čínských úřadech žádá důslednější ochranu lesů.

 


Na podnět Greenpeace začali nelegální kácení v Sečuánu prověřovat čínští vyšetřovatelé. Doposud už zahájili na 15 soudních řízení. Zároveň přislíbili, že ochraně rezervace budou v budoucnu věnovat daleko větší pozornost.

 

Foto: Fernando Revilla, Wikimedia (některá práva vyhrazena), Greenpeace (všechna práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *