Vzácné galapážské pěnkavy, které dle Darwinových záznamů byly prohlášeny za ukázkový druh evolučního přizpůsobení, čelí hrozbě vyhynutí. Podle vědců se na Galapágách přemnožila moucha, která do pěnkavích hnízd klade vajíčka, z nichž se líhnou larvy, jež napadají čerstvě vylíhnutá mláďata.

 

Podle vědecké studie, kterou citovala BBC, by pěnkavy kvůli napadení parazity mohly do 50 let vyhynout. Je však otázkou, jestli se s novou hrozbou nedokáží vyrovnat, případně do jaké míry jim může pomoci člověk.

Přesto, že Darwinovy pěnkavy jsou podle odborníků velmi přizpůsobivé a mohly by parazitům čelit, odborníci už přemýšlejí, jak odvrátit možnost, že by mouchy přivedly ptáky na pokraj vyhynutí. Není totiž zcela jisté, jestli si poradí sami.

 

Přečtěte si také:

Vědci: Kolik druhů zvířat vyhyne dřív, než je objevíme?

I na počátku 21. století existuje na naší planetě řada míst, která nejsou probádána, a živočišných druhů, jež lidské oko nespatřilo. Lidstvo ale přírodu ničí rychleji, než ji poznává…

 

Nasadit jiného parazita, nebo bavlnu s insekticidem…?

Odborníci na ostrovech začali rozmisťovat muší pasti, které mají omezit výskyt much, jež pěnkavy ohrožují. Zároveň zvažují další možnosti, jak nebezpečný hmyz likvidovat.

Ve hře jsou dvě teorie: Buď na Galapágách vypustit jiného parazita, který by mouchy a jejich larvy zničil, nebo po ostrovech rozmístit zásobníky s bavlnou napuštěnou insekticidem, kterou by si pěnkavy mohly vystýlat hnízda.

 


Před možností vypustit další, pro mouchy nebezpečné parazity varuje druhá část vědců. Už v jiných případech se totiž ukázalo, že když pomohou na jedné straně, na straně druhé mohou začít škodit ještě víc než paraziti původní.

 

Foto: Putney Mark, Wikimedia (některá práva vyhrazena)