Darwinovy pěnkavy na Galapágách ohrožují paraziti. Dokáží čelit hrozbě vyhynutí?

Vzácné galapážské pěnkavy, které dle Darwinových záznamů byly prohlášeny za ukázkový druh evolučního přizpůsobení, čelí hrozbě vyhynutí. Podle vědců se na Galapágách přemnožila moucha, která do pěnkavích hnízd klade vajíčka, z nichž se líhnou larvy, jež napadají čerstvě vylíhnutá mláďata.

 

Podle vědecké studie, kterou citovala BBC, by pěnkavy kvůli napadení parazity mohly do 50 let vyhynout. Je však otázkou, jestli se s novou hrozbou nedokáží vyrovnat, případně do jaké míry jim může pomoci člověk.

Přesto, že Darwinovy pěnkavy jsou podle odborníků velmi přizpůsobivé a mohly by parazitům čelit, odborníci už přemýšlejí, jak odvrátit možnost, že by mouchy přivedly ptáky na pokraj vyhynutí. Není totiž zcela jisté, jestli si poradí sami.

 

Přečtěte si také:

Vědci: Kolik druhů zvířat vyhyne dřív, než je objevíme?

I na počátku 21. století existuje na naší planetě řada míst, která nejsou probádána, a živočišných druhů, jež lidské oko nespatřilo. Lidstvo ale přírodu ničí rychleji, než ji poznává…

 

Nasadit jiného parazita, nebo bavlnu s insekticidem…?

Odborníci na ostrovech začali rozmisťovat muší pasti, které mají omezit výskyt much, jež pěnkavy ohrožují. Zároveň zvažují další možnosti, jak nebezpečný hmyz likvidovat.

Ve hře jsou dvě teorie: Buď na Galapágách vypustit jiného parazita, který by mouchy a jejich larvy zničil, nebo po ostrovech rozmístit zásobníky s bavlnou napuštěnou insekticidem, kterou by si pěnkavy mohly vystýlat hnízda.

 


Před možností vypustit další, pro mouchy nebezpečné parazity varuje druhá část vědců. Už v jiných případech se totiž ukázalo, že když pomohou na jedné straně, na straně druhé mohou začít škodit ještě víc než paraziti původní.

 

Foto: Putney Mark, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *