Přikrmování přezimujících ptáků – díl 4.: Kos černý

kos_cerny_zipivajiciI Ptáčka v černém fraku a se žlutým zobákem pozná snad každý. Ale i když patří k nejhojnějším obyvatelům zahrad a městské zeleně, na krmítku ho neuvidíte. Způsob přikrmování kosů, stejně jako třeba u pěnkav, tak vyžaduje přípravu pozemního krmítka.

 

 

 

Kos černý - samice

Kos černý – samice

Vzhled: Samce kosa si nelze pro jeho černé zbarvení a žlutý zobák splést. Mají také žlutý kroužek kolem očí a nezřídka lze spatřit kosa s bílými pírky kdekoliv na těle.

Samičky jsou méně nápadné – mají tmavohnědé peří a nemají tak nápadně žlutý zobák jako samci.

 

Chování: Kosové byli dříve výhradně lesními ptáky a byli velmi plaší. Dnes se s nimi můžete setkat v blízkosti svých obydlí – na zahradách, v parcích a v městské zeleni. Přítomnost člověka jim nevadí a lze je pozorovat docela zblízka.

Co se chování týče, jsou poměrně dominantní, a to jak vůči jedincům svého druhu, tak i vůči ostatním ptákům. Především v zimě při krmení se neradi nechávají vyrušovat.

 

Přečtěte si také:

Brhlík lesníPřikrmování přezimujících ptáků – díl 3.: Brhlík lesní

I když jeho jméno napovídá, že jde o ptáka žijícího spíše v lese, stejně jako spousta dalších lesních ptáků se i on naučil žít v blízkosti lidských obydlí. Především v zimě nepohrdne něčím na zob na krmítku.

 

Nejlepší je chránit krmení stříškou

Stříška ke krmení ptáků na zemi (zdroj: ČSO)

Kosové nelétají na krmítka jako např. sýkorky. Potravu sbírají na zemi nebo oďobávají na větvích. Proto je vhodné připravit jim chráněný prostor na krmení, aby jim potrava nemokla nebo nezapadala sněhem. Stačí na zemi udělat stříšku o rozměrech přibližně 1x 1 metr.

 


Potravou kosů jsou v zimě zejména sušené plody bobulovin (jeřabiny, šípky), rozinky, jablka, ořechy a nepohrdnou ani ovesnými vločkami, které můžete sypat suché nebo je lehce namočit v tuku (např. ve vepřovém sádle).

 

Foto: pixabay.com (CC0 Public Domain), Darkone, Wikimedia (některá práva vyhrazena), ČSO

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *