Vědci: Lidé, kteří mají zvíře, jsou šťastnější a zdravější

Že je život se zvířetem bohatší a spokojenější, o tom nepochybuje nikdo, kdo doma nějaké zvířátko má. Vědci se ale touto skutečností zabývali hlouběji a v ucelené vědecké studii odhalili, že jsou majitelé zvířat po psychické i fyzické stránce zdravější než lidé, kteří mazlíčka nemají.

 

 

Allen McConnell z Miamské univerzity v Ohiu spolu s kolegy od roku 2006 provedl několik studií, do nichž zahrnul několik set majitelů zvířat.

První studie se zúčastnilo 217 lidí, z nichž někteří doma zvíře měli a někteří ne. Studie zkoumala, jaký je rozdíl mezi oběma skupinami co se týče osobnosti, spokojenosti se životem a schopností společensky se přizpůsobit. Výsledky jednoznačně prokázaly, že mazlitelé jsou celkově šťastnější, zdravější a lépe se přizpůsobují změnám.

 

Přečtěte si také:

Jak nás vidí naše kočky? A mají nás vůbec rády?

ak nás kočky vnímají a jaký vztah k nám vlastně mají, jsou otázky, na které nacházíme odpovědi jen těžko. Věda ale začíná mít jasno.

 

Zvířata obohacují životy lidí

Druhá studie se zaměřila jen na pejskaře a zúčastnilo se jí 56 osob. Ukázalo se, že velká část lidí věří, že psi zvyšují jejich sebevědomí, úctu k sobě samým i ke druhým a celkově je tak činí spokojenější. Naopak menší spokojenost se životem prokazovali ti, kteří si nepřipouštěli, že by pes naplňoval jejich životní potřeby.

Třetí studie pracovala s 96 lidmi, kteří psali o svých zvířecích kamarádech. Ukázalo se, že dělit se veřejně o zážitky se svým zvířetem snižuje pocity osamělosti a odmítnutí. Dosahovali stejných výsledků jako lidé, kteří psali o svých lidských přátelích.

 


Celkový výsledek všech studií ukázal, že lidem zvířata přinášejí emoční rovnováhu a jsou podporou i v sociální rovině, protože mazlitelé jsou extrovertnější a lépe se jim komunikuje s jinými lidmi.

Zvířata přispívají i k lepší fyzické kondici a zdraví, protože páníčci s nimi provozují aktivity, kterým by se jinak nevěnovali – chodí na procházky, věnují se sportu s mazlíčkem apod.

 

Foto: Vera Aronson, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *