Nový americký zákon výrazně omezí dovoz lvích trofejí

Americká vláda hodlá zařadit lvy na seznam zvláště ohrožených druhů a novým zákonem omezit dovoz lvích trofejí do USA. Podle odborníků je to podstatný krok v ochraně afrických lvů, kteří často padají za oběť právě lovcům trofejí ze Spojených států.

 

Jen minulý rok lovci do USA přivezli 719 lvích trofejí. Lovci, kteří jsou ochotni za odstřel mohutného lvího samce zaplatit i 75 000 dolarů, zvířata střílejí především na ohrazených pozemcích Jihoafrické republiky (JAR), kde jsou lvi odchováváni lidmi a jsou snadnou kořistí.

Podle organizace Humane Society International (HSI) bude nový zákon na ochranu lvů důležitým krokem k jejich skutečně účinné ochraně. Dovoz zastřelených lvů bude totiž možný pouze za účelem vědeckého bádání. O povolení k dovozu přitom budou muset vědci žádat a dokládat, že ulovená zvířata využijí k badatelským účelům, které povedou k ochraně druhu.

 

Přečtěte si také:

Hodonínská zoo je první v ČR, která bude chovat bílé lvy

Jedinou zahradou v ČR, která chová jihoafrické lvy, jimž se pro světlou srst říká bílí, je ZOO v Hodoníně. Chovný pár lvů získala teprve nedávno.

 

V Africe žije už jen kolem 20 000 lvů

Americký úřad na ochranu přírody (Fish and Wildlife Service – FWS) minulý týden prohlásil, že zařadí lvy v jižní a východní Africe k ohroženým druhům a lvy v západní a střední Africe mezi druhy ohrožené vyhynutím. Reaguje tak na rychle se zmenšující populaci těchto šelem. V posledních letech totiž jejich počet klesl o 43 %. Podle odhadů v současnosti v Africe žije jen asi 20 000 lvů. K poklesu jejich populace přispívá zmenšující se životní prostor šelem i jejich lov.

 


Velkou vlnu pobouření a diskuzi o potřebě ochrany afrických lvů letos v USA vyvolal případ třináctiletého lva Cecila, kterého v zimbabwském parku Hwange zastřelil americký zubař Walter Palmer. Tisíce lidí v USA podepsali petici za vydání Palmera do Zimbabwe k trestnímu stíhání, k čemuž ale nakonec nedošlo.

 

Foto: Flickr.com (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *