Některé domácnosti si živý stromeček na Vánoce pořizují proto, že je k přírodě šetrnější než plastový. Řada z nich už ale neví, že si pořizují stromky z plantáží, jejichž pěstování a přeprava k zákazníkům k přírodě šetrné vůbec nejsou.
Pěstování vánočních stromků na plantážích je pro životní prostředí zatěžující už proto, že k tomu, aby ochránili rostliny před škůdci, pěstitelé používají velké množství pesticidů, které se dále dostávají do půdy a spodních vod.
Také přeprava těchto stromků znamená jistou zátěž životního prostředí, zvláště, jsou-li do střední Evropy transportovány třeba až ze severských zemí.
Přečtěte si také:
Jak se při pečení vánočního cukroví vyhnout palmovému oleji?
Palmový olej není prospěšný našemu zdraví a kvůli jeho produkci mizí deštné lesy i vzácné rostliny a živočichové…
Stromky z českého lesa šetří peníze i přírodu
Lepší je pořídit si stromeček z českého lesa. V lesích se dělají pravidelné prořezávky, jejichž úkolem je udržovat porost tak, aby byl v budoucnu les zdravý a stabilní. V rámci těchto výchovných řezů si můžete pořídit krásný a ne příliš drahý vánoční strom.
Některé lesy navíc mají certifikát FSC (Forest Stewardhip Council), který zaručuje, že hospodaření v daném lese probíhá šetrně a je blízké přírodě – tzn. je podporováno pěstování pestré skladby dřevin, nedochází k používání pesticidů atp.
“Stromky s certifikátem FSC často bývají dokonce levnější, protože hospodáři a správci těchto lesních majetků se tak snaží předcházet krádežím přímo v lese,” uvádí ředitel FSC ČR Ing. Tomáš Duda. Dvoumetrový smrk s FSC certifikátem např. z KRNAP (Vrchlabí) vyjde na 150 Kč a u ŠLP Křtiny (Brno) na 200 Kč, zatímco srovnatelný smrček z plantáží vyjde na 300-400 Kč.
Seznam lesů s FSC certifikátem a každoročně aktualizované termíny, kdy tu lze stromky zakoupit, najdete na CzechFSC.cz.
Stromek v květináči vydrží i několik let
Některé lesy a ekologická sdružení také nabízejí živé vánoční stromky v květináči, které vám mohou o vánocích posloužit i několik let (samozřejmě při správné péči), nebo je můžete vysadit do přírody.
Ekologické sdružení Veronica takto v Brně každý rok prodává jedle bělokoré – vzácné stromky, které na našem území byly v uplynulých letech téměř zničeny. Na jaře příštího roku pak vždy pořádá hromadnou výsadbu těchto jedliček v brněnských příměstských lesích.
Jedličky v květináčích měří asi 1,5 metru a stojí 99 korun. Kupující ke každé sazenici dostane písemné pokyny, jak o stromek přes zimu pečovat. To, zdali se v na jaře připojí k těm, kteří svůj stromek vysadí do přírody, je pouze na něm.