Vypouštění vánočních kaprů je týrání, ryby ho nepřežijí

Je to tradice, bez které si mnoho lidí Vánoce nedokáže představit. Někteří milovníci zvířat se dokonce dodnes mylně domnívají, že vypustit kapra do řeky nebo rybníku je dobrodiní, protože se ryba dostane na svobodu. Kapři ale naopak trpí a většinou umírají. Podle pracovníků veterinární správy lze takové zacházení kvalifikovat jako týrání zvířat.

 

Co prožívá kapr, kterého na Štědrý den vypustíte na svobodu? Hození do studené prosincové vody je pro něj obrovský šok, protože předtím strávil minimálně několik hodin v relativně teplé vodě ve vaně.

Kapři jsou navíc po výlovu z rybníků dlouhou dobu “skladováni” v sádkách, kde nemají přísun potravy. Ryba, kterou na Vánoce zakoupíte, je dlouhým hladověním vyčerpaná a je-li vypuštěna do přírody, má takřka nulovou šanci přežít.

Kapr navíc trpí i v okamžiku, kdy je přenášen v tašce. Nejen, že se mu nedostává potřebného kyslíku, který získává z vody, ale přenášení je pro něj i jinak velice stresující.

 

Přečtěte si také:

Jak nakupovat kosmetiku a oblečení a nepodporovat přitom týrání zvířat

Chcete se při pořizování vánočních dárků (a nejen jich) vyhnout nákupu produktů, kvůli kterým trpěla zvířata?

 

Zvažte, jestli kapra vůbec koupit

Kromě toho, že jsou kapři občas vypouštěni do řek, je jejich maso také v mnoha domácnostech nedílnou součástí vánoční tabule. Podle ochránců přírody by ale lidé, kteří smýšlejí alespoň trochu ekologicky, měli zvážit, jestli kapra vůbec kupovat.

 


Kapři totiž pocházejí z intenzivních rybničních chovů, které mají negativní vliv na přírodu. V rybnících se chová nepřiměřeně velké množství ryb, které rybáři navíc uměle vykrmují tak, že jim do vody sypou obrovské množství obilí.

Vzniklý zákal a velká koncentrace ryb ničí životní prostředí v rybnících. Ty se tak stávají naprosto neobyvatelné pro ostatní druhy (mnohdy velmi vzácných) živočichů, kteří jsou tak ze svého původního prostředí vytlačováni.

 

Foto: Pavel Ševela, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *