Japonsko i přes soudní zákaz obnovilo lov velryb v antarktické oblasti

Přesto, že Mezinárodní soudní dvůr Japonsku zakázal lov velryb, čtyři japonské velrybářské lodi se po roční pauze opět vydaly do Antarktidy. Soud lov zakázal na základě žaloby podané Austrálií. Japonsko loni rozhodnutí soudu respektovalo a v antarktické oblasti nelovilo, od prosince do března zde ale opět hodlá ulovit přes 300 plejtváků malých.

 

Mezinárodní soudní dvůr Japonsku zakázal lov velryb s tím, že kytovce neloví pro vědecké účely, jak stále uvádí, ale z komerčních důvodů. Že je velrybí maso určené ke konzumaci potvrdili i aktivisté ochranářské organizace Greenpeace, kteří našli maso kytovců ve skladech, které zásobují prodejce ryb.

Soud zároveň Japonsku zakázal pokračovat ve vědeckém programu, za jehož účelem jsou velryby údajně loveny. Stát však na zákaz zareagovalo tak, že program přejmenoval a dal znovu ke schválení Mezinárodní velrybářské komisi. Ta jej sice neschválila, ale Japonsko bez ohledu na připomínkové řízení lov v antarktické oblasti obnovilo.

 

Přečtěte si také:

Z masa ohrožených velryb se v Japonsku vyrábějí pamlsky pro psy

Japonští ochránci zvířat ze skupiny IKAN upozorňují, že z masa ohroženého druhu velryb, plejtváků myšoků, se vyrábějí luxusní pamlsky pro psy.

 

Japonci loví i ve velrybí rezervaci

Japonsko nejen že velryby loví navzdory zákazu, ale zabíjí kytovce v oceánské rezervaci, což má na tuto oblast obrovské dopady. Žijí zde totiž i velmi vzácné druhy kytovců, které neohrožuje jen jejich lov, ale i nadměrný lov ryb a znečišťování oceánů, které narušují potravní řetězec a ničí životní prostředí mořských živočichů.

 


Dobrou zprávou je alespoň to, že zájem Japonců o velrybí maso v posledních letech klesá. Velrybáři předpokládají, že z lovu, který bude probíhat od prosince do března příštího roku, přivezou něco přes 300 plejtváků malých, což je třetina výlovu uplynulých let.

 

Foto: en.wikipedia.org (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *