Nejvyšší soud v JAR zrušil zákaz obchodu s rohy nosorožců

Nejvyšší soud v jihoafrickém hlavním městě Pretorii zrušil zákaz obchodu s rohy nosorožců v zemi. Podle předsedajícího soudce Francise Legodiho byl důvodem zrušení fakt, že vláda opatření při jeho zavedení nekonzultovala s veřejností a především pak to, že moratorium nepřineslo očekávaný výsledek.

 

Zákaz obchodu s rohy nosorožců v JAR zavedl v roce 2009 tehdejší ministr životního prostředí Marthinus van Schalkwyk. Měl přispět především ke snížení počtu nosorožců zabitých kvůli rohovině. Efekt byl ale přesně opačný.

 

Přečtěte si také:

Nosorožec na odstřel – za 7 milionů, které půjdou na ochranu druhu

V přepočtu 7 milionů korun zaplatil neznámý kupec v aukci v Dallasu za povolení k odstřelu kriticky ohroženého nosorožce černého. Za to, že si z Namibie odveze trofej, budou moci ochranáři financovat program…

 

Ochranáři proti zákazu bojovali od jeho zavedení

Opatření u nejvyššího státního soudu ještě téhož roku napadli dva významní ochranáři nosorožců John Hume a Johan Kruger. Žádost o zrušení moratoria podaly opět letos v září a podložili ji i více argumenty a upozornili na fakt, že opatření mělo fungovat jen 6 měsíců.

 


Při vynášení rozsudku soudce Legodi uvedl, že od zavedení zákazu obchodu s rohy nosorožců počet zabitých zvířat v JAR naopak vzrostl a zpochybnil jeho účelnost.

V JAR žije přes 80 procent světové populace nosorožců. Jen minulý rok bylo v Krugerově národním parku pytláky zabito 1215 těchto vzácných zvířat. Ilegální obchod s jejich rohy, které jsou v Číně žádané kvůli vybájeným léčivým účinkům, tak i přes jakákoliv opatření jen kvete.

 

Foto: Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *