Jak se při pečení vánočního cukroví vyhnout palmovému oleji?

vanocni-cukroviPalmový olej není prospěšný našemu zdraví a kvůli jeho produkci (respektive pěstování palmy olejné) z povrchu zemského mizí deštné lesy i vzácné rostlinné a živočišné druhy, které jsou na ně vázané. Proto je stále větší snaha spotřebitelů vyhnout se mu pochopitelná. I při pečení cukroví ale můžete natrefit na suroviny, ve kterých se palmový olej nachází.

 

Mezi prvními přísadami do pečení, po kterých v obchodě sáhnete, jsou pravděpodobně rostlinné ztužené tuky. I když u některých reklama hlásá, že je s nimi radost péct, nebude mít radost ten, kdo se chce palmovému oleji vyhnout. Rostlinné tuky a másla jako je hera, stela, AB máslo s rostlinným podílem, perla, rama apod. palmový olej obsahují.

 

[postlist id=5425].

 

Péct se dá i bez ztužených tuků

Dobrou zprávou je, že i při pečení vánočního cukroví se bez ztužených rostlinných tuků obejdete. Pečte po vzoru svých babiček pouze z másla. Podle cukrářů je máslo na pečení cukroví vůbec nejlepší, protože na rozdíl od rostlinných ztužených tuků neobsahuje tak vysoký podíl vody, díky čemuž těsto lépe drží pohromadě a cukroví se po upečení tolik neláme.

Máslo sice oproti ztuženým rostlinným tukům stojí i víc než dvojnásobek, cukroví je ale kvalitnější. Někdo do těsta dokonce přidává i rostlinné oleje – řepkový nebo slunečnicový. Podle cukrářů na tom také není nic špatného. Důležité je jen odhadnout množství, protože oleje na rozdíl od másla a tuků neobsahují žádnou vodu, takže pokud to s nimi přeženete, může být těsto zbytečně mastné.

 


Kakaové pomazánky a čokolády

ceske_vanocni_cukroviNa slepované vánoční cukroví se většinou používají džemy, některé se ale slepují kakaovými pomazánkami, jako je nutella. Právě tyto pomazánky ale palmový olej většinou obsahují. Proto je nejlepší si takovou pomazánku udělat doma – stačí máslo, cukr (100 g od každého) a 3-5 lžic kakaa.

Budete-li některé cukroví máčet v čokoládě, pak se vyhněte populárním čokoládovým kaštanům, které se do domácích polev často používají. Kvalitní čokolády bez náplní (např. hořká) by palmový olej obsahovat neměly, ale jsou i výjimky – např. Orion hořká na vaření jej obsahuje. U čokolád tedy budete muset hlídat složení.

 

Tyčinky a sušenky

Pozor si dejte na suroviny zejména tehdy, pečete-li nějaký zvláštní druh cukroví, do kterého patří např. tyčinky Margot, Milena, Kofila nebo sušenky a oplatky jako Tatranky, Horalky či BEBE.

Jediné, v čem palmový olej nenajdete, jsou kvalitní dětské piškoty, které obsahují pouze mouku, cukr a vejce. Kuličky z margotky tak snadno nahradíte kuličkami z drcených piškotů, kakaa a másla, obalenými v sekaných oříškách nebo kokosu.

Pokud chcete mít větší přehled o tom, co (ne)obsahuje palmový olej, podívejte se na podrobnější seznam na stránkách stoppalmovemuoleji.cz.

 

Foto: pixabay.com, Petr Kratochvil – freestockphotos.biz (CC0 Public Domain)

 

5 comments for “Jak se při pečení vánočního cukroví vyhnout palmovému oleji?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *