Indonésie hoří, přesto chce zvětšit rozlohu plantáží s palmou olejnou

Vlády Indonésie a Malajsie utvořily koalici zemí vyvážejících palmový olej. Záměrem této koalice je v budoucnu zvětšit rozlohu deštných lesů určených k vykácení, aby mohlo dojít k rozšíření plantáží s palmou olejnou. Přední ekologové protestují a vyzývají k bojkotu potravin obsahujících palmový olej.

 

Mohutné požáry začaly Indonésii sužovat už v říjnu. Jejich příčinou bylo vypalování deštného lesa, které se provádí za účelem přípravy půdy k výsadbě palmy olejné. Tentokrát se ale vypalování vymklo kontrole a přerostlo ve světovou ekologickou katastrofu, která bude mít dopady jak na klima, tak na vzácné rostlinné a živočišné druhy (slony, orangutany, tygry a další).

V reakci na požáry, označované za nejhorší ekologickou katastrofu 21. století, a tlak veřejnosti indonéská vláda nešetřila velkými slovy o omezení palmových plantáží. Prezident Widodo se zavázal, že úřady už nebudou vydávat povolenky pro další rozšiřování plantáží.

“Musíme to zastavit. Nesmíme dovolit, aby deštné pralesy zmizely kvůli pěstování monokultur, jako jsou palmy olejné,” prohlašoval do médií prezident Widodo. Během několika dnů se však postoj indonéské vlády změnil.

 

Přečtěte si také:

“Nejezte Nutellu, obsahuje velké množství palmového oleje,” vyzývá francouzská ministryně

Podle francouzské ministryně životního prostředí může bojkot čokoládové pomazánky přispět k ochraně deštných lesů, které jsou masivně kácené právě kvůli výsadbě palmy olejné….

 

Indonésie patří k největším producentům CO2

Indonésie stále ještě hoří a už se plánuje její další odlesňování. Koalice zemí vyvážejících palmový olej, kterou 21. listopadu utvořila Indonésie a Malajsie v Kuala Lumpur, plánuje další zvětšování plantáží pro pěstování palmy olejné.

Tyto dvě země jsou totiž největšími vývozci palmového oleje (celosvětovou poptávku pokrývají z 85 procent). Díky odlesňování zároveň patří k největším producentům CO2 na světě – samotná Indonésie je na šestém místě.

 


Profesor William Laurance, ředitel spolku předních ekologických vědců (Alliance of Leading Environmental Researchers and Thinkers – ALERT) označil utvoření malajské a indonéské koalice za krok zpátky.

“Je udivující, že Indonésie podniká takové kroky, když nese následky nejhorších požárů ve své historii,” řekl profesor Laurance. Zároveň vyjádřil naději, že její jednání vyvolá adekvátní reakci světových ekologických organizací a bude tvrdě potrestáno spotřebiteli, kteří přestanou kupovat výrobky s obsahem palmového oleje.

 

Foto: David Gilbert, Greenpeace (všechna práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *