V San Diegu utratili nosorožce bílého, na světě jsou už jen tři

V zoologické zahradě v San Diegu byla utracena samice nosorožce severního bílého. Je to v krátké době druhé úmrtí nosorožce tohoto druhu – v královédvorské zoo letos v červenci uhynula samice Nabiré. Celosvětová populace nosorožců severních bílých tak nyní čítá poslední tři jedince.

 

V zoo v americkém San Diegu se 41letou samici Nolu rozhodli utratit poté, co začala trpět vážnými zdravotními problémy. Některé plynuly z jejího stáří, neboť 41 let je pro nosorožce úctyhodný věk.

Nedávno všakNola prodělala vážnou infekci, po které přestala přijímat potravu. O víkendu se její stav zhoršil natolik, že se ošetřovatelé rozhodli její trápení dále neprodlužovat. USA tak přišly o posledního nosorožce bílého na svém kontinentu.

 

Přečtěte si také:

Posledního samce nosorožce bílého severního hlídá armáda

Ochranu, jaké se dostává snad jen nejvyšším světovým politikům, zajišťuje armáda 40letému samci nosorožce bílého severního. Súdán, jak se nosorožec jmenuje, je posledním samcem svého druhu a…

 

Poslední tři přežívají v Africe

Poslední tři nosorožci severní bílí nyní žijí v Africe. Patří k nim známý samec Sudán, samice Nájin a její dcera Fatu. Rodina žije v keňské rezervaci Ol Pejetě, kam byli převezeni v roce 2009 ze Dvora Králové. Odborníci se tu stále ještě snaží druh zachránit před vyhynutím.

 


Nosorožci severní bílí se stali obětí pytláků, kteří je lovili kvůli jejich rohům, jež jsou v tradiční čínské medicíně považované za vzácný lék, svou roli při zdecimování druhu měly i občanské války v Africe.

 

Foto: Lengai101, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *