IUCN: Snižte emise skleníkových plynů, jinak vyhubíte lední medvědy

Mezinárodní svaz ochrany přírody (International Union for Conservation of Nature – IUCN) uveřejnil výsledky studie, která předpokládá v příštích letech výrazný pokles počtu ledních medvědů. V příštích 35-40 letech se populace ledních medvědů kvůli globálnímu oteplování sníží o více než 30 procent.

 

V současné době žije v Arktidě mezi 22 000 až 31 000 ledních medvědů. Kvůli zmenšujícímu se životnímu prostoru těchto zvířat, který pro ně představuje ledová pokrývka moře, se očekává pokles jejich počtu.

IUCN již vyzvala státy, jejichž zástupci se setkají na klimatické konferenci v Paříži mezi 30. listopadem a 11. prosincem 2015, aby udělali podstatné kroky ke snížení emisí skleníkových plynů, které způsobují globální oteplování klimatu a tím i úbytek ledu a zmenšování životního prostoru ledních medvědů.

 

Přečtěte si také:

Chraňte lední medvědy aneb Třídění odpadu je samosebou!

Víte, že když důsledně třídíte odpad, chráníte tím lední medvědy? Zamezujete tak dalšímu rozvoji globálnímu oteplování, které způsobuje tání ledových ker, po nichž se medvědi vydávají za potravou.

 

 

Samotná cílená ochrana medvědy nezachrání

Populace ledních medvědů se v posledních letech nijak výrazně nemění, je to ale především díky cílené ochraně před nelegálním lovem ve vybraných lokalitách.

 


Úbytek ledu v polárních oblastech ale v budoucnu rozhodne o přežití ledních medvědů. Na rozsáhlých plochách ledové pokrývky moře se medvědi pohybují i v několikakilometrových vzdálenostech a loví tuleně. Úbytkem ledu se jejich teritoria zmenšují a tím klesají i jejich potravní příležitosti.

 

Foto: Matěj Baťha, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *