V chilském opičím centru se léčí opice týrané i závislé na drogách a alkoholu

Před více než 20 lety vzniklo v Chile středisko, v němž pečují o opice, které se staly oběťmi nelegálního obchodu se zvířaty a nelidského zacházení svých majitelů. Útočiště tu našli primáti týraní i závislí na drogách a alkoholu, kteří zde prodělávají stejnou odvykací léčbu jako lidé.

 

Opičí centrum kousek od Santiaga de Chile na první pohled vypadá jako tropický les. Pacientům poskytuje zázemí podobné tomu v jejich přirozeném prostředí.

Ze závislosti na alkoholu a tabáku se tu vyléčil například sameček malpy kapucínské Nicolas. “Jeho dřívější majitelé mu dávali alkohol, protože se rádi dívali, jak na něj reaguje. Nicolas se stával stále agresivnějším, což jim připadalo směšné,” vysvětluje veterinářka Nicole Riverová Helbigová.

Opičího samečka nakonec majitelům odebrala policie. Ve středisku pak prošel všemi etapami protialkoholní léčby – musel brát i antidepresiva, aby vydržel abstinovat. Dnes už je v pořádku a žije životem normální zdravé opičky.

 

Přečtěte si také:

Další případ zbytečného zabíjení opic, tentokrát na farmě na Mauriciu

Mrtvolky opic v popelnicích či navršené do kupy, znetvořená torza zvířecích těl čekající na zpopelnění – takto otřesný pohled se naskytl členům Britské unie za zrušení pokusů na zvířatech (BUAV), když šetřila činnost mauricijské farmy Noveprim.

 

Podávání drog opicím je pro majitele zábava

Nicolasův příběh bohužel není v Chile ničím neobvyklým. Zejména v 90. letech, kdy byly opice oblíbenou živou hračkou bohatších obyvatel, kteří se nezřídka bavili tím, že jim podávali drogy, alkohol a cigarety nebo je různě týrali a mrzačili, byly takových případů desítky. Dnes je v léčebně 150 opic, které se z krutého zacházení buď již vyléčily, nebo u nich léčba stále probíhá.

Středisko na pomoc primátům v roce 1994 založila Elba Muňozová, která si sama pořídila opičku a zakrátko si uvědomila, jak tato zvířata v zajetí trpí. “Opice se u nás učí být zase opicemi. Když jsou chovány v zajetí, nejsou to už opice, protože se nemohou chovat tak, jak jejich druhu přísluší,” říká zakladatelka centra Elba Muňozová.

 


Že se opicím ve středisku daří skvěle, lze doložit nejen na případech vyléčených pacientů, ale i na radostném pokřiku současných opičích obyvatel, kteří ráno vítají ošetřovatele, když jim nesou čerstvé ovoce.

Nejen pracovníci centra doufají, že příjem dalších pacientů už nebude tak velký, protože chov opic už dnes v Chile není prestižní záležitostí jako dříve. Nelegální obchod se zvířaty tu ale kvete dál. V posledních letech jsou jeho obětí hlavně plazi, kteří se dovážejí z Argentiny, Brazílie, Peru či Bolívie.

 

Foto: Hans Hillewaert, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *