Z kříženců kojota, vlka a psa se na východě USA stali úspěšní lovci

Vědci na východě Spojených států a Kanady už od 30. let 20. století pozorují nově vznikající druh psovité šelmy – křížence kojota, vlka a psa. Podle všeho se jedná o velmi úspěšné a silné lovce, jejichž početnost už dosahuje několika milionů jedinců.

 

 

Nový druh, jejž vědci označují jako kojota východního, není výsledkem lidských pokusů o křížení psovitých šelem, ale samotné přírody. Lidé na jeho vzniku nicméně svůj podíl mají.

Kvůli odlesňování a dalším změnám v krajině východní části USA a Kanady, zapříčiněné v posledních 200 letech právě člověkem, se zmenšující smečky vlků lesních začaly křížit s úspěšnějšími kojoty prérijními a psy domácími, kteří sem přišli s lidmi.

 

Přečtěte si také:

Vědci: Kolik druhů zvířat vyhyne dřív, než je objevíme?

I na počátku 21. století existuje na naší planetě řada míst, která nejsou probádána, a živočišných druhů, jež lidské oko nespatřilo. Lidstvo ale přírodu ničí rychleji než ji poznává…

 

Kojoti východní uloví i losa

V genomu nového druhu má podle analýz naprostou převahu kojotí DNA. Vlčí tvoří pouze 25 % a psí 10 %. Co se týče psů, na křížení se pravděpodobně podíleli především vlčáci a dobrmani.

Porovnání lebek kojota (vlevo) a křížence kojota, vlka a psa (vpravo).

Ačkoliv podle vědců hybridi (jak se odborně označují mezidruhoví kříženci) v přírodě dlouho nepřežijí, protože nemají potřebnou odolnost a schopnost rozmnožovat se, kojotům východním se daří.

Jde o šelmu, která z každého druhu získala to nejlepší – oproti běžným kojotům ti východní po vlcích získali silnější čelisti a rychlejší nohy a mají dvojnásobnou velikost. Díky psím předkům nemají obavu z lidí, a proto se na rozdíl od vlků dokázali přizpůsobit i životu v jejich blízkosti.

 


Kojoti východní se tak usadili i ve městech (například v Bostonu, Washingtonu a New Yorku), kde se živí odpadky a loví kočky a veverky. Aby se vyhnuli konfliktu s lidmi, loví převážně v noci.

Jsou ale schopni lovit i v lesích a na otevřených pláních. To jsou schopnosti, které získali po dalších dvou předcích – zatímco vlci lesní byli zvyklí lovit v lesích, kojoti na otevřených pláních. Kojoti východní dokáží oboje. Díky své síle navíc nemají problém ulovit menšího jelena, ve větší skupině strhnou i losa.

 

Foto: ForestWander, Mrgordon – Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *