Čím krmit veverky a jak jim vyrobit krmítko

Spousta lidí v zimě přikrmuje ptáčky, na veverky se ale tak trochu zapomíná. Pokud ve vašem okolí žijí veverky nebo nějaká občas navštíví vaši zahradu, nezapomínejte ani na ně. Zima je pro ně z hlediska shánění potravy těžké období a přitom už v únoru mají mláďata.

Jak má vypadat krmítko pro veverky? Často se používají ‘domečky’, podobné ptačím krmítkům. Ta jsou ale pro veverky nevhodná, protože jim buď vše sezobe ptactvo, nebo potrava v ní zvlhne a zkazí se dřív, než ji veverky objeví. Lepší je vyrobit nebo zakoupit speciální krmítko se stříškou, do něhož se jiní živočichové nedostanou, zatímco veverka stříšku snadno otevře.

Jak má vypadat krmítko pro veverky

Krmítko pro veverky je uzavřená boudička, která má otevírací šikmou stříšku, nejlépe z lehkého, 3-4 milimetry silného plexiskla (může být i dřevěný poklop, např. z překližky). Stříška musí mít dostatečný přesah, aby ji veverka, která se dostane pod ní a strčí do ní hlavičkou, lehce otevřela a mohla se natáhnout do krmítka pro krmení. Čím větší přesah stříška má, tím snáze se do ní dostanou i mláďata.

Stříška musí být připevněna dobrými panty, aby se snadno otevírala a po odchodu veverky zase sama zavřela, přičemž musí dostatečně přiléhat ke krmítku. Jen tak bude potrava chráněna před vlhkem a jinými živočichy, kteří by veverkám mohli krmení zbaštit (např. myši).

Před krmítkem musí být delší prkenná plošinka, na kterou se veverka bude moci posadit a otevřít z ní stříšku.

Pokud budete mít možnost vyrobit z plexiskla nejen stříšku, ale i přední část krmítka, veverky snáz najdou potravu – přes plexisklo ji uvidí a nebudou muset dlouho zkoumat, co v boudičce je.Kam krmítko veverkám umístit

Krmítko připevněte na kmen stromu, dostatečně vysoko, aby se k němu nedostali např. psi. Strom, na nějž krmítko umístíte, by měl sousedit s dalšími stromy, aby veverky měly možnost uniknout před případnými predátory. Zároveň se doporučuje krmítko připevnit tak, aby na něj nesvítilo slunce a teplem se nekazila potrava.

Vhodné krmení pro veverky

veverka

Veverky, jak známo, mají rády oříšky. Proto jim můžete do krmítka nasypat ořechy vlašské i lískové. Pochutnají si ale i na slunečnici, dýňových semínkách, bukvicích nebo jedlých kaštanech. Nic nezkazíte, když do krmítka čas od času nasypete např. krmivo pro jiné hlodavce doplněné o vitamínové granulky.

Veverky nepohrdnou ani ovocem – můžete jim nabídnout např. křížaly nebo sušené banánové čipsy. Neublíží ani tvrdý chléb – musí být ale opravdu dobře usušený (měkké pečivo veverky nadýmá) a nesmí být na krmítku příliš dlouho, aby nezplesnivěl.

Než veverka krmítko objeví…

Nečekejte, že veverka začne krmítko navštěvovat hned, jakmile jej umístíte na strom. Bude chvíli trvat, než ho objeví. Do té doby do něj nedávejte nic, co by se mohlo kazit. Doporučuje se začít ořechy – nejlépe nevyloupanými, protože déle vydrží a veverka si s nimi poradí.

V případě, že už veverka na krmítko chodí pravidelně, můžete na něj dávat i čerstvé ovoce (jablka, hrušky atp.). Nikdy je však nedávejte přímo do krmítka, nechejte je raději na plošince před budkou.

Foto: Wikimedia (některá práva vyhrazena), pixabay.com (licence CC0 Public Domain)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *