Pytláci otrávili 22 slonů kyanidem. Počet otrav slonů roste

slon_africky1Zimbabwe – V zimbabwském národním parku Hwange našli strážci v pondělí večer 22 mrtvých slonů. S největší pravděpodobností se prý jednalo o otravu kyanidem. Zároveň se podařilo zajistit 35 kusů klů, což ukazuje na fakt, že slony otrávili pytláci. V krátké době je to již několikátý případ otravy slonů kyanidem.

 

Mezi mrtvými zvířaty byla i slůňata, která ještě kly neměla. Podle počtu uhynulých dospělých v porovnání s počtem nalezených klů se pytlákům nepodařilo ukořistit více než tři sloní kly.

Je to přitom teprve dva týdny, co strážci parku našli 26 mrtvých slonů, kteří pozřeli pohozené pomeranče napuštěné kyanidem. Jen za poslední měsíc podobně zahynulo 60 slonů. V roce 2014 kyanid zabil 300 slonů, většinou v okolí vodních zdrojů.

 

Přečtěte si také:

Slonovinu k výrobě stále využívají i někteří čeští výrobci

Někteří čeští výrobci jako dekorativní prvek svých produktů stále využívají slonovinu. Jedním z nich byl doposud i Mikov, výrobce tradičního otevíracího nožíku rybička…

 

Návnady by měli pomoci hledat vycvičení psi

Případů otrav kyanidem stále přibývá. Pro pytláky je to účinnější způsob, jak zabít více slonů najednou bez potřeby střelných zbraní. Jed však ve velkém nezabíjí jen slony, ale i ostatní zvířata, která se s ním skrze návnady a vodní zdroje dostávají do kontaktu.

Vedení národního parku proto tlačí na vládu, aby zpřísnila postihy za držení kyanidu. Kromě toho chce do hledání otrávených návnad zapojit i speciálně vycvičené psy z Jihoafrické republiky a bezpilotní letadla.

 


I přes všechna dosavadní opatření pytláckých útoků na slony neubývá. Poptávka po klech na asijských trzích stále roste a s ní i výkupní cena.

Zimbabwské úřady uvádějí, že jen uplynulý víkend na mezinárodním letišti v Harare byla zadržena zásilka 173 kilogramů slonoviny v hodnotě přes 43 tisíc dolarů (přibližně milion korun). Pašeráci chtěli sloní kly převést do Singapuru. Tři z nich se přitom policii podařilo zadržet.

Foto: pixabay.com (licence CC0 Public Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *