Přikrmování přezimujících ptáků – díl 2.: Zvonci zelení

Zvonek zelený - samec

Zvonek zelený – samec

Zvonci zelení patří vedle sýkorek k nejčastějším návštěvníkům krmítek. Bohužel tito pěnkavovití ptáci čas od času trpí na nákazu prvoky, tzv. trichomonózu. Jakmile se tato nákaza objeví, je třeba učinit některá opatření.

 

Vzhled: Zvonci zelení jsou velcí přibližně jako vrabci. Jsou zelení a mají žluté skvrny na křídlech. Nápadný je hlavně jejich silný zobák. Samičky jsou zbarvením méně nápadné než samci – jsou spíše šedozelené a žlutou skvrnu na křídlech mají bledší a menší.

Zvonek zelený - samice

Zvonek zelený – samice

Chování: Na rozdíl od jiných ptáků, kteří přilétají na krmítko, zobnou si a odletí, jsou zvonci praví krmítkoví štamgasti, kteří se sesednou a hodují, dokud nejsou sytí. Nejsou příliš bázliví, a tak, dojde-li k jejich vyrušení, popoletí jen o kus dál a brzy se na krmítko vracejí. Občas bývají agresivní vůči jiným ptákům – zaujímají proti nim typický postoj s pozvednutými křídly a ocasem a otevřeným zobákem.

 

Čtěte také:
Přikrmování přezimujících ptáků – díl 1.: Sýkorky

Sýkorky patří k našim nejhojnějším pěvcům, hlavně pak koňadry a modřinky. Jsou to užiteční ptačí obyvatelé našich zahrad, protože je zbavují hmyzích škůdců.

 

Co dát zvonkům zeleným na krmítko

Silný zobák zvonků zelených je přizpůsoben zejména louskání semen. Stejně jako sýkorky mají velmi rádi slunečnici, nepohrdnou ale ani konopnými semínky, šrotovaným obilím a nasekanými ořechy. K duhu jim zkrátka přijde hlavně tučné krmení.

 


 

Jak ptáky ochránit před trichomonózou

Zvonek nakažený trichomonózou

Jakmile zpozorujete, že v okolí krmítka posedávají apatičtí a načepýření zvonci, kterým případně navíc od zobáku odkapávají sliny, okamžitě ukončete alespoň na týden přikrmování, zlikvidujte krmivo z krmítek, krmítka vydesinfikujte a nechte pořádně proschnout.

Pravděpodobně se totiž jedná o nákazu prvoky, tzv. trichomonózu, která je zvláště pro zvonky a ostatní pěnkavovité ptáky smrtelná. Přenosu na savce (kočky, psy a jiná zvířata) a člověka nedochází, ptáky je však nutné před jejím šířením ochránit.

 

VIDEO: Zvonci zelení

Zvonci zelení u nás přezimují, jedinci žijící na severu se ale v zimě stěhují jižně. Proto se může zdát, že je u nás v zimě více zvonků, než kolik jich je možné pozorovat přes léto.

 

 

Foto: Matthias Ihrig-Goede, Marek Szczepanek – Wikimedia (některá práva vyhrazena), ČSO (všechna práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *