Uměle vypěstované maso možná brzy nahradí to ze živých zvířat

Ještě před několika lety se to zdálo jako science fiction nebo úsměvný nápad vědců, dnes už to vypadá reálně. Nizozemští vědci uvádějí, že už za pět let by uměle vypěstované maso z laboratoří mohlo být na pultech obchodů a v restauracích. Stačí prý jen vylepšit jeho chuť a snížit cenu na přijatelnou úroveň.

 

Tým z Maastrichtské univerzity se svým úspěchem v pěstování masa v laboratorních podmínkách pochlubil už před dvěma lety. Tehdy představil hamburger v hodnotě 6 milionů dolarů, jenž obsahoval maso kultivované v laboratorních podmínkách z kmenových buněk odebraných z kravského svalu.

Kolektiv vědců pod vedením profesora Marka Posta nyní chce vývoj v této oblasti urychlit a dostat uměle vypěstované maso v co možná nejkratší době do oběhu. Založili proto biotechnologickou společnost Mosa Meat, ve které bude na umělém hovězím mase pracovat 25 lidí včetně vědců.

 

Čtěte také:
“Nejezte Nutellu, obsahuje velké množství palmového oleje,” vyzývá francouzská ministryně

…Její výrobce, italská společnost Ferrero, podle političky k výrobě používá velké množství palmového oleje a přispívá tak k masivnímu odlesňování planety a změnám klimatu.

 

Kvůli masu už nebudou muset umírat zvířata

I když se to někomu může zdát absurdní, vědci v uměle vypěstovaném mase vidí obrovský potenciál. Podle nich by již za pár let mohlo být pojídání masa etickým problémem – ne jen proto, že jsou kvůli němu zabíjena zvířata, ale také proto, že chov zvířat v současných měřítkách znamená určitý ekologický problém.

Vědci se proto nyní budou snažit vyrábět maso tak, aby stále šlo o luxusní, přitom ale již cenově dostupný produkt. Zapracovat ale také musejí na vylepšení chuti. Už se jim podařilo přidat např. tuk, který ještě nedávno zcela chyběl. Ke tkáni a tuku se nyní budou vědci snažit přidat další důležitou složku – krev.

 


Kdyby se skutečně v příštích desetiletích podařilo nahradit maso ze zvířat tím uměle vypěstovaným, znamenalo by to velkou úlevu pro životní prostředí. Energetické náklady na ‘umělé’ hovězí jsou poloviční a emise skleníkových plynů jsou oproti zpracování masa ze zvířat čtyřprocentní.

 

Foto: Jeremy Keith, Flickr (některá práva vyhrazena), pixabay.com (CC0 Public Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *