Přikrmování přezimujících ptáků – díl 1.: Sýkorky

sykorkySýkorky patří k našim nejhojnějším pěvcům, hlavně pak koňadry a modřinky. Jsou to užiteční ptačí obyvatelé našich zahrad, protože je zbavují hmyzích škůdců. Proto bychom se jim na podzim a v zimě měli odměnit – přilepšit jim v těžkých časech něčím dobrým na krmítku.

 

Sýkora modřinka

sykora_modrinka0Vzhled: Je drobnější než koňadra, má kratší zobáček a je modře zbarvená (samičky jsou méně nápadné než samci).
Chování: Často je můžeme vidět, jak hlavou dolů balancují na větvičkách stromů. Na krmítku se občas chovají agresivně vůči ostatním ptákům – i přes svou velikost si nezřídka dovolí i na větší ptáky.

 

Sýkora koňadra

sykora_konadraVzhled: Oproti modřince je větší a baculatější. Má černou hlavu a bílá líčka, výrazně žluté bříško a zelená křídla. Samečka a samičku odlišíme podle černého proužku, který se táhne přes břicho – u samců je silnější a sahá až pod ocásek, u samiček je tenčí a kratší.
Chování: Na krmítku se příliš nezdržují a jen málokdy se na něm objeví ve větším počtu. Většinou jedna koňadra přiletí, zobne si a se semínkem odletí, aby mohla přiletět druhá.

 

Čtěte také:
Nejste si jisti, čím přikrmovat ptáky? Poradí vám šikovný průvodce

Nakladatelství Grada připravilo pro všechny, kterým není lhostejný osud přezimujících ptáků, šikovného knižního průvodce. Nejen, že se z něj dozvíte, čím přikrmovat ten který druh ptáčků, ale dozvíte se například i jméno návštěvníků, kteří k vám zalétají na krmítko a neráčili se představit.

 

Které další druhy sýkorek se mohou objevit na krmítku?

Kromě koňader a modřinek se můžeme setkat také se sýkorkou babkou, uhelníčkem a parukářkou – to jsou ale ptáci, kteří žijí spíše stranou lidských obydlí. Pokud máte obydlí blíže např. lesu, možná k vám také v zimě zaletí.

 

Sýkora babka

sykora_babkaVzhled: Své jméno dostala podle šátečku, který má uvázaný na babku – tedy obrazně řečeno. Má totiž svítivě černou čepičku, která se táhne až na šíji. Pod zobáčkem je černá skvrna, která vypadá jako uvázaný šátek. Líčka má babka bílá, jinak je šedohnědá, s tmavšími křídly. Velikostí je srovnatelná s modřinkou.

 

sykora_uhelnicekSýkora uhelníček

Vzhled: Je to naše nejmenší sýkorka. Hlavu má zbarvenou podobně jako koňadra, na líčku má ale podlouhlou bílou skvrnu. Na rozdíl od koňadry je téměř celá hnědá – žluté bříško mají jen velmi mladí ptáci.

 

 

sykora_parukarkaSýkora parukářka

Vzhled: Díky zašpičatělé, černobíle proužkované chocholce na hlavě je téměř nezaměnitelná. Spodní část těla má šedavě bílou, vrchní hnědou.

 

 

 


Čím přikrmovat sýkorky?
Všechny výše uvedené druhy sýkorek mají nejraději potravu bohatou na tuk. Proto jim nabídněte ořechy – buráky (samozřejmě nesolené), lískové ořechy, vlašské ořechy. Nejlepší je nasypat je do síťky a pověsit na strom.Sýkorky mají také rády lojové koule, které mohou být doplněné o jejich další oblíbenou potravu – slunečnicová semena a oříšky. V řeznictvích se dá sehnat i čistý lůj, který láká i havrany a (na co je třeba dát si pozor) kočky. Velmi oblíbené jsou hmyzí koláče, které se také dají zavěsit na větev.Na krmítko sýkorkám nasypejte slunečnicová a konopná semínka, modřinky přijdou vhod i drobnější lněná či řepková semínka, proso, v menší míře mák.

 

Foto: Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

7 komentářů k “Přikrmování přezimujících ptáků – díl 1.: Sýkorky

 1. Jitka Kyselová
  21.10.2015 at 18.31

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat od kdy je vhodné přezimující ptáky krmit. Již nyní či až od nějakých nižších teplot či datumu? Děkuji za odpověď. S pozdravem Jitka Kyselová.

  • Vlaštovka.info
   21.10.2015 at 18.41

   Dobrý den, Jitko,
   po malých dávkách můžete začít přikrmovat už nyní – ptáci si zvyknou, že u Vás mají potravu, a až bude nejhůř, budou vědět, kam zaletět.
   Děkujeme za Váš zájem pomáhat zvířatům!

 2. Blanka
  22.10.2015 at 21.56

  Dobrý den,
  každý rok zavěšuji na balkon lojovou kouli a mám pak velkou radost, když si sem tam nějaká sýkorka přiletí uzobnout. Je moc hezký pohled na tyhle drobné ptáčky. 🙂

 3. Tom
  27.10.2015 at 8.25

  Dobrý den,
  můžu ptáčky v zimě přikrmovat praženými nesolenými arašídy?

  • Vlaštovka.info
   27.10.2015 at 18.13

   Dobrý den, podle některých zdrojů pražení arašídy zbavuje některých alfatoxinů, ornitologové je ale podávat ptákům příliš nedoporučují. Možná bych pro jistotu místo arašídů zvolila lískové ořechy nebo vlašské.

 4. Markéta
  4.1.2016 at 16.08

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda mám dávat ptákům vodu, pokud venku napadl sníh. Každé ráno vyklepávám led a dávám jim čerstvou..
  Děkuji
  Markéta F.

  • Vlaštovka.info
   5.1.2016 at 19.34

   Dobrý den,
   ano, zdroj vody je i v zimě (zvlášť, není-li sníh) pro ptactvo důležitý – nejen na pití, ale i ke koupání. Pokud v okolí není zdroj vody (potok, řeka apod.), můžete ptáčkům pomoci, když jim vodu zajistíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *