Divoká zvířata kvůli ekoturistice ztrácejí plachost. Čelí tak většímu nebezpečí

Ekoturistika je na vzestupu. Ročně rezervace po celém světě navštíví 8 miliard návštěvníků. I když tato forma turistiky přináší zisk samotným rezervacím i domorodcům, pro přírodu (zejména pak pro zvířata) podle studie kalifornských vědců znamená další druh ohrožení. Zvířata pozbývají plachosti a mění se i jejich ostražitost vůči predátorům.

 

Zvířata, kterým dříve stačilo jen slyšet sebemenší zvuk, aby se dala na útěk, dnes nezvednou hlavu od pastvy ani při cvakání fotoaparátů. Vědci varují, že taková změna chování může mít na určité živočišné druhy značný dopad.

Přivyknutí zvířat lidské přítomnosti může vést k jevu podobnému domestikaci – naprosté ztrátě strachu z lidí a úplné přivyknutí rušivým prvkům. Podobné chování můžeme pozorovat už nyní u zvířat žijících ve městech. Ptáci, lišky, veverky a další zvířata, která žijí ve městech, jsou mnohem méně plachá, než ta, která žijí na venkově nebo v lokalitách vzdálených od lidských obydlí.

 

Čtěte také:
Vědci zkoumají, zda ekoturistika ohrožuje lidoopy

Ohrožuje ekoturistika lidoopy ve volné přírodě? Takovou otázku si začali pokládat vědci, když v exkrementech orangutanů objevili nadbytek stresových hormonů…

 

Ekoturisty navštěvovaná místa opouštějí predátoři

“Víme, že lidé jsou schopni nastartovat rychlé fenotypové změny u jiných živočišných druhů. A pokud budeme selektivně přivykat určité druhy na lidskou přítomnost, můžeme u nich rozvinout rysy původně nezamýšlené, jež například vyústí ve zvýšené riziko predace,” vysvětlil Daniel Blumstein z Kalifornské univerzity, který spolu s několika kolegy prováděl výzkum vlivu ekoturistiky na zvířata v rezervacích.

Za normálních okolností by měla ztráta plachosti zvířat za následek větší úspěšnost predátorů. Jenže odborníci upozorňují na další důležitý jev – tam, kde se pohybují ekoturisté, se přestali objevovat dravci a predátoři. Není proto divu, že afričtí kočkodani zelení už se neobávají leopardů, nebo že stáda losů v americkém parku Grand Teton nehlídají své okolí v obavě před vlky.

 


Takovýto jev může mít zásadní vliv na biologickou rozmanitost. Vědci proto nabádají vedoucí rezervací a národních parků, aby svou politiku ve věci ekoturistiky přehodnotili.

 

Foto: JKDs, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *