OBRAZ zveřejnil nové video z kožešinových farem. I po kontrolách zvířata dál trpí

Ochránci zvířat zveřejnili aktuální, tajně pořízené záběry z kožešinových farem. Přesto, že na kožešinových farmách nedávno proběhly prohlídky, které neodhalily žádná větší pochybení, nové video ukazuje, že zvířata žijí v otřesných podmínkách.

 

Sérii kontrol na kožešinových farmách nechalo udělat ministerstvo zemědělství poté, co se v březnu na internetu objevilo video pořízené aktivisty z organizace Obránci zvířat (OBRAZ).

Kožešinové farmy sice splňují všechny normy, které ze zákona splňovat musejí, zvířata na nich přesto dál trpí. Norci a lišky žijí v malých klecích narovnaných nad sebou, kálejí na sebe, propadávají jim tlapky mezerami v pletivu, trpí nemocemi, stresem a poruchami chování.

 

Čtěte také:
Taťána Kuchařová a Kateřina Sokolová propagují kožešiny. Ochránci zvířat protestují

Sdružení Svoboda zvířat ve středu 25. června 2012 zaslalo otevřený dopis Miss World Taťáně Kuchařové a Miss ČR 2007 Kateřině Sokolové, v němž vyjádřili znepokojení nad tím, že modelky propagují pravé kožešiny…

 

Ochranáři chtějí dál bojovat za zrušení kožešinových farem

“Ty záběry jsou důkazem toho, že kožešinové farmy jsou nereformovatelné. Lišky a norci strádají proto, že to jsou divoká a nedomestikovaná zvířata. Proto v klecích trpí poruchami chování, od stereotypních pohybů po vzájemnou agresivitu a kanibalismus,” uvedl předseda spolku OBRAZ Marek Voršilka.

Podle Marka Voršilky se situace nezmění, dokud nedojde k úplnému zákazu kožešinových farem. Pro ten je podle posledních průzkumů i 68 % Čechů. Vláda se k ráznému kroku ale zatím nemá. I když ministr zemědělství Marián Jurečka při jarním jednání se zástupci OBRAZu naznačil, že zkusí zrušení kožešinových farem navrhnout. Zatím se tak nestalo a ČR se nepřidala k deseti evropským zemím, ve kterých už jsou kožešinové farmy zakázány.

 


“Vážíme si toho, že se ministr Jurečka tématem zabývá a jedná o něm. Nelze však přemýšlet a projednávat věčně. Věříme, že je čas na odvážné politické gesto. Shodli jsme se jako společnost na tom, že zvíře není věc. Shodněme se též na tom, že by zvíře nemělo být trápeno a zabíjeno kvůli triviálním lidským zájmům, jako jsou módní ozdoby bund. Vyzýváme proto ministra Jurečku, aby se k problému postavil čelem a po vzoru mnoha evropských zemí a v souladu s postojem 68 % občanů podpořil úplný zákaz kožešinových farem v České republice,” dodal Marek Voršilka.

 

Foto: Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *