V okolí Šternberka se objevili šakali. V ČR ale prý nejde o vzácné zvíře

Psovitá šelma, lehce zaměnitelná s liškou, se objevila v okolí Šternberka. Pár šakalů viděl Miroslav Kluka ze šternberského odboru životního prostředí jednou v podvečer, jak přecházejí silnici v těšíkovském lese. Kvůli suchu se je však později vystopovat nepodařilo.

 

Šakaly už dřív údajně zaznamenali i v Babicích a Mladějovicích, kde také měli napáchat nějaké škody. Šakali si totiž, stejně jako lišky, rádi občas pochutnají například na slepici.

S liškou se dá šakal velmi snadno zaměnit i podle vzhledu a nezřídka mají problém na dálku tyto dvě šelmy rozlišit i myslivci. Šakal je lišce hodně podobný, jen není rezavý, ale spíš vlkošedý, nemá bílou náprsenku a špičku ocasu, ani tmavé ponožky jako liška. Je také o něco vyšší a má volnější chůzi.

 

Čtěte také:
14 nových druhů ‘tančících’ žab objevili indičtí vědci

…na jihu Indie objevili vědci 14 dosud neznámých druhů žab, jimž se pro jejich příznačné pohyby nohama říká ‚tančící‘. Upozornili však, že jim hrozí bezprostřední nebezpečí kvůli ničení pralesa…

 

Šakali se u nás objevují, jen se o nich moc neví

Jak pro Český rozhlas uvedl zoolog Jiří Šafář, šakali u nás nejsou zas až tak vzácní, jen se o nich málo ví. Je to právě i díky časté záměně s liškou.

 


Šakali se k nám pravděpodobně dostali z Balkánu. Jedná se o stepní zvíře, které nežije v lesích jako liška. I v české krajině se pohybuje spíše na otevřených prostranstvích a do lesa se chodí jen schovat.

 

Foto: Thimindu, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *